Załóż maseczkę na urlopie! Popularny wśród Polaków kraj przywraca obostrzenia

Kamil Rakosza-Napieraj
06 lipca 2022, 19:51 • 1 minuta czytania
Od piątku turystyczny raj na Morzu Śródziemnych przywraca obowiązek zakrywania nosa i ust. Za brak przestrzegania nakazu będzie trzeba zapłacić karę w wysokości 300 euro. Na miejscu rośnie liczba chorych na COVID-19.
Cypr przywraca obowiązek noszenia maseczek Fot. Albin Marciniak/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Od 8 lipca na Cyprze znów będzie obowiązywał obowiązek zakrywania ust i nosa. Jak podaje tamtejszy "Financial Mirror", od tego dnia wszyscy podróżujący w wieku powyżej 12 lat na cypryjskich lotniskach muszą nosić zakrycie twarzy, podobnie jak osoby odwiedzające obiekty hotelarskie.


Cypr przywraca obowiązek noszenia maseczek

Maseczki nie będą musiały nosić m.in. osoby spożywające posiłek, jeżdżące samochodem w pojedynkę lub z innymi członkami tego samego gospodarstwa domowego, uprawiające sport, kucharze (tylko podczas gotowania) oraz osoby z problemami zdrowotnymi. Kara za niezastosowanie się do obowiązku wyniesie 300 euro.

Władze Cypru podjęły tę decyzję w środę, ponieważ w ciągu ostatnich 10 dni liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do prawie 20 tys. przypadków.

– Jeśli chcemy chronić siebie i naszych bliskich, nie mamy innego wyjścia niż nosić maseczki – powiedział minister zdrowia Michalis Hadjipantela po zakończeniu środowego posiedzenia rządu.

Zmiany także w Chorwacji

We wtorek Parlament Europejski 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.

- Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka - powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu, cytowany w komunikacie.

W zeszłym roku do Chorwacji udało się milion turystów z Polski. Polacy są jedną z najliczniejszych grup odwiedzających ten kraj. Ostatnio obawy turystów zaczęło budzić zapowiadane przejście Chorwacji z kun na euro. W maju 2022 roku chorwacki parlament przegłosował przyjęciem euro od 1 stycznia 2023 roku. Chorwacja będzie pierwszym od 2015 r. krajem, który dołączy do strefy euro.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Eksperci podkreślają, że w Chorwacji nalepiej płacić w kunach. W wielu miejscowościach turystycznych sprzedawcy przyjmują płatności w euro, ale najczęściej stosują przy tym mało korzystne dla turystów przeliczniki. A resztę i tak wydają w kunach. Nawet jeśli będziemy mieli ze sobą zapas euro, lepiej wymienić go w miejscowym kantorze na kuny - przynajmniej do września.

Oczywiście warto mieć ze sobą jakąś kartę walutową z banku bądź innej instytucji zapewniającej uczciwy przelicznik. Kartą nie zapłacimy jednak we wszystkich miejscach - na straganie, targu, stoisku z pamiątkami itd. Wtedy mimo wszystko najlepiej mieć ze sobą kuny.

Warto zauważyć, że ceny w Chorwacji i tak rosną - ten kraj też zmaga się z inflacją. Nie ma się więc co dziwić, że za większość rzeczy zapłacimy więcej niż rok czy dwa lata temu (jeśli ktoś zdecydował się na podróż mimo pandemii). Z drugiej jednak strony ceny w Chorwacji są zbliżone do polskich, więc szok nam raczej nie grozi. Bardziej powinniśmy bać się przejazdu przez Węgry...