Dawna księgowa z Pcimia szefową dużego koncernu. Obajtek znów zatroszczył się o jej pracę?

Maria Glinka
23 sierpnia 2022, 19:59 • 1 minuta czytania
Zofia Paryła już nie będzie szefową Lotosu — od września obejmie stanowisko prezesa koncernu Energa, który jest pod kontrolą PKN Orlen. Wcześniej pracowała jako księgowa w tych samych urzędach i firmach co Daniel Obajtek.
Zofia Paryła szefową Energi WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zofia Paryła zamienia Lotos na Energę

Na początku sierpnia doszło do jednej z najgłośniejszych fuzji ostatnich miesięcy — PKN Orlen połączył się z Grupą Lotos. Jednak dotychczasowa szefowa drugiego z tych koncernów — Zofia Paryła, nie musi martwić się o przyszłość. 22 sierpnia 2022 r. została powołana na stanowisko prezesa koncernu Energa. Obejmie tę funkcję wraz z początkiem września.

W radzie nadzorczej tej spółki energetycznej zdecydowaną większość akcji (80 proc.) posiada PKN Orlen. W praktyce oznacza to, że Paryła będzie pracowała pod skrzydłami Daniela Obajtka. Jak się okazuje, nie pierwszy raz.

Kim jest Zofia Paryła? Kariera na wzór Daniela Obajtka

W oficjalnym komunikacie giełdowym Energa chwali się, że Paryła to "menadżer kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym w obszarach zarządzania, finansów, księgowości i rachunkowości". Ścieżka kariery przypomina drogę, którą przebył jej "opiekun" Obajtek.

Z oświadczenia wynika, że Paryła zaczęła karierę zawodową w krakowskim PKS-ie w 1985 r. Między 1997 r. a 2017 r. była związana z sektorem prywatnym — pracowała w firmie Elektroplast w Stróży, która produkuje sprzęt elektrotechniczny. To właśnie w tej spółce, która należy do rodziny Obajtka, karierę zaczynał obecny prezes Orlenu.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że w latach 2010-2017 Paryła pracowała jako główna księgowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. Dokładnie w tym samym czasie ten ośrodek nadzorował Obajtek jako wójt Pcimia. Później jego kariera nabrała tempa, a na rozległe wody spółek energetycznych Obajtek zabrał ze sobą Paryłę.

W 2017 r. Obajtek został prezesem koncernu Energa, a Paryła została przeniesiona na stanowisko wiceprezesa spółki Energa Centrum Usług Wspólnych. Z kolei w 2019 r. pojawiła się na fotelu wiceprezesa Lotosu — dokładnie w tym samym czasie, gdy Obajtek, już jako szef Orlenu, robił pierwsze przymiarki do przejęcia tego koncernu.

Jej kariera rozwijała się w ekspresowym tempie — stanowisko prezesa Lotosu objęła już w 2020 r. Zasiadała na nim do ostatnich dni gdańskiej spółki, łącznie dwa lata.

Zamieszanie na szczycie koncernu Energa

Do pierwszych przetasowań na samej górze koncernu Energa doszło w kwietniu 2022 r., gdy ze stanowiska prezesa zrezygnowała Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Pod koniec miesiąca rada nadzorcza Energi podjęła decyzję, że obowiązki prezesa spółki będzie pełnił Obajtek.

Obecnie Waksmundzka-Olejniczak jest szefową PGNiG — na tym stanowisku zastąpiła Piotra Majewskiego, który sprzeciwia się fuzji PGNiG z Orlenem. A połączenie tych dwóch spółek to kolejny cel Obajtka, do którego, jak deklaruje, ma dojść jesienią 2022 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/182434,orlen-laczy-sie-z-lotosem