Porażające dane. Tylu Polaków nigdzie nie wyjechało podczas wakacji
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
- W tym roku na urlop postanowiło wyjechać tylko 57,6 proc. Polaków
- Podczas wakacji 2022 więcej osób wybrało wczasy za granicą
- Na początku wakacji ubywało turystów w popularnych polskich miejscowościach
Gdzie wypoczywali Polacy?
Jak sprawdził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w tym roku na urlop postanowiło wyjechać tylko 57,6 proc. Polaków. Pozostali zostali w domach.
Co ciekawe, w tym roku więcej osób wybrało wczasy za granicą (w porównaniu do wakacji 2021). Za granicę pojechało 15 proc. ankietowanych, podczas gdy rok temu odsetek ten wyniósł 12,5 proc. Chętniej Polacy też wyjeżdżali w góry. Tę formę aktywności wybrało w tym roku 6,7 proc. ankietowanych (rok temu było to 4,4 proc.).
W tym sezonie mniej osób wypoczywało nad Morzem Bałtyckim, bo tylko 13,5 proc. Badanych (rok temu było to 15,9 proc.). Mniej osób było też chętnych wypoczywać na działce (analizowano działki oddalone do 50 km od miejsca zamieszkania). Na działkę zdecydowało się 12,3 proc.badanych (w 2021 roku było to 14,7 proc.). Odsetek Polaków wypoczywających nad polskimi jeziorami pozostał bez zmian i wyniósł 10 proc.
Sondaż przeprowadzono metodą CATI na grupie 1100 osób, w okresie 26-27 sierpnia 2022.
Polacy zmienili plany wakacyjne
Porównując ostatnie dane do tych z maja br., więcej Polaków zdecydowało się na wyjazd do siedmiu dni - zdecydowało się na to 59,2 proc. badanych. Z majowych deklaracji wynikało jednak, że na taki wyjazd uda się 44,9 proc. osób.
Jak podaje Radio ZET 12 proc. ankietowanych zmieniło swoje plany sprzed czterech miesięcy i wybrało się na wczasy dłuższe niż dwa tygodnie. W maju deklarowało taki wyjazd zaledwie 8 proc. Polaków, podczas gdy z najnowszych danych wynika, że wypoczywało w ten sposób 20 proc. badanych.
Na urlop trwający od 7 do 14 dni urlop wybrało się 20,8 proc. Polaków (według majowych deklaracji na tak długi wyjazd miało się udać 44,8 proc. ankietowanych).
Początek sezonu nie zaczął się dobrze w popularnych miejscowościach
Turystyka w Polsce się zmienia. Na początku sezonu spadek zainteresowania wyjazdami do polskich miejscowości był znaczący (w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej). Jak poinformował INNPoland serwis nocowanie.pl, w maju 2022 roku zainteresowanie spędzaniem wakacji w Polsce spadło o 21 proc., a w czerwcu - o 32 proc.
Wiele wskazywało wówczas na to, że jeszcze mniejsze zainteresowanie będzie w lipcu - w połowie lipca zainteresowanie było aż o 40 proc. mniejsze. - Liczba wyszukiwań zakwaterowania na terminy lipcowe jest obecnie o jedną trzecią mniejsza niż w analogicznym momencie ubiegłego roku, a na sierpniowe aż o ponad połowę - poinformował nas Karol Wiak z serwisu Nocowanie.pl.
Przypuszcza, że ze względu na rosnące ceny noclegów, ale też transportu i żywności, turyści zwlekają z podjęciem decyzji o wyjeździe lub liczą na znalezienie tańszych ofert na ostatnią chwilę.
- W tej chwili szacujemy, że średni koszt noclegów za osobę jest o co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu - mówił Wiak. Wskazał przy tym, że częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu. Z danych serwisu wynika bowiem, że blisko 25 proc. turystów planuje tygodniowy wyjazd. - Zakwaterowania na pobyt 14-dniowy szuka zaledwie 3 proc. - dodał.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl