Nowa członkini rady Glapińskiego powołana. "Rząd utrudnia pracę RPP, a RPP – rządowi"
- Za kandydaturą Joanny Tyrowicz głosowało 51 senatorów, 43 było przeciwko
- Jej zdaniem "rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi"
- Tyrowicz jest z wykształcenia ekonomistką i posiada tytuł profesora UW
Joanna Tyrowicz w RPP
W połowie lipca członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Rafał Sura złożył rezygnację z zajmowanego stanowisko. Pojawił się wakat, który trzeba było szybko uzupełnić.
Na początku sierpnia grupa posłów zgłosiła kandydaturę prof. Joanny Tyrowicz na członka RPP. We wtorek 6 września senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaopiniowała pozytywnie ten wniosek. W uzasadnieniu druku senackiego czytamy, że "Tyrowicz spełnia wymogi i kryteria wyboru na członka RPP określone w Konstytucji RP oraz ustawie o Narodowym Banku Polskim".
W środę 7 września wieczorem Senat opowiedział się za poparciem kandydatury Tyrowicz. Za głosowało 51 senatorów, przeciwko było 43 i nikt nie wstrzymał się od głosu.
"Rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi"
Tuż po środowym głosowaniu Tyrowicz była dopytywana, jaką decyzję powinna podjąć RPP w sprawie stóp procentowych. Jak tłumaczyła, nie miała wglądu w materiały NBP i RPP. - NBP ma priorytetowy, a czasami wyjątkowy dostęp do danych dotyczących gospodarki. [...] Bez dostępu do tych danych nie śmiem formułować ocen na temat polityki pieniężnej — przyznała.
Nowa członkini RPP stoi na stanowisku, że zacieśnianie polityki pieniężnej przy równoczesnym luzowaniu polityki fiskalnej zmniejsza skuteczność działań zarówno w jednym, jak i w drugim obszarze.
- Rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi i nic z tego nie wychodzi. Co nie znaczy, że rozsądna polityka redystrybucyjna po stronie rządu nie jest w stanie łagodzić kosztów obniżania inflacji, które na pewno RPP musi podejmować, bo taki jest jej mandat — oceniła.
Przypomnijmy, że w środę RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb. Stopa referencyjna wynosi obecnie 6,75 proc. To już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu.
Kim jest Joanna Tyrowicz?
Joanna Tyrowicz jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2017 r. była zatrudniona w Wydziale Nauk Ekonomicznych, a następnie trafiła do Katedry Metod Ilościowych na Wydziale Zarządzania.
Tyrowicz już wcześniej miała epizod w pracy dla instytucji publicznych. W latach 2007-2017 łączyła pracę akademicką z funkcją doradczyni w Instytucie Ekonomicznym NBP.
Grupa senatorów, która zgłosiła kandydaturę Tyrowicz, przekonywała, że posiada "ugruntowaną wiedzę i doświadczenie w zakresie polityki pieniężnej". Ich zdaniem świadczą o tym "liczne publikacje krajowe i zagraniczne oraz autorstwo i współautorstwo wielu książek".
Członkowie RPP są wybierani przez prezydenta (3 osoby), Sejm (3) i Senat (3). Izba wyższa polskiego parlamentu powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/183835,decyzja-rpp-ws-stop-procentowych-drozsze-kredyty-nizsza-zdolnosc