Tauron sprzeda państwu trzy kopalnie. Resort Sasina zapłaci za nie... złotówkę

Katarzyna Florencka
12 października 2022, 20:17 • 1 minuta czytania
Grupa Tauron przyjęła ofertę Ministerstwa Aktywów Państwowych i sprzeda Skarbowi Państwa zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze za "symboliczną złotówkę". O decyzji Tauron poinformował w środę po południu.
Tauron sprzeda Skarbowi Państwa trzy kopalnie. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Jodlowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tauron sprzedaje trzy kopalnie

Jak poinformowała w środę Grupa Tauron, państwo przejmie od niej 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, która skupia kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze. Za tę transakcję Skarb Państwa zapłaci Tauronowi (którego jest większościowym udziałowcem) "symboliczną złotówkę".

– Wydzielenie aktywów górniczych jest jednym z istotnych warunków realizacji Zielonego Zwrotu Taurona. Pozwoli to na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację Grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, cytowany w komunikacie.

– Oszacowana na "symboliczną złotówkę" wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie – dodaje Szczeszek.

"Cena nabycia, tj. 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049" – czytamy w komunikacie Taurona.

Dlaczego Tauron sprzedaje kopalnie?

Z punktu widzenia spółki energetycznej decyzja ta jest pozytywna, gdyż posiadanie kopalni jest dla niej na dłuższą metę niepotrzebnym balastem – ze względu na rosnące koszty wydobycia i odchodzenie od węgla w dłuższej perspektywie czasowej. Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 roku, po doniesieniach medialnych o planach restrukturyzacji sektora górniczego, w ramach których kopalnie zostałyby oddzielone od spółek energetycznych, wartość akcji Tauronu wzrosła o 13,5 proc., zaś Polskiej Grupy Energetycznej – o niemal 11 proc.

Dokładnie w ten sposób prezes Taurona tłumaczy decyzję o sprzedaży kopalni.

– Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur Grupy jest konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe. Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Grupy kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza ich finansowania, zakazując kierowania pożyczonych środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów – mówi Paweł Szczeszek.

"Zbycie na rzecz Skarbu Państwa spółki Tauron Wydobycie pozwoli na zwiększenie możliwości w zakresie poszerzenia bazy inwestorów i pozyskiwania środków na realizację inwestycji, co ułatwi realizację zielonej transformacji" – czytamy w komunikacie. Jak zaznacza Grupa, transakcja zakłada całkowite oddłużenie spółki przed sprzedażą akcji na rzecz Skarbu Państwa.

Wcześniej na podobnych zasadach Skarb Państwa przejął od państwowych spółek akcje Polskiej Grupy Górniczej, płacąc 1 zł za każdy przejmowany pakiet.

Czytaj także: https://innpoland.pl/162397,gornicy-w-polsce-przywileje-pracy-kosztuja-wiecej-niz-postojowe