Kaczyński przyznał się do porażki w kluczowym projekcie. Prezes wskazał winnych
- Kaczyński przyznał, że program Mieszkanie Plus "nie wyszedł"
- Jego zdaniem Polska jest na tyle rozwinięta gospodarczo, że mogłaby budować o ponad 200 tys. lokali więcej w skali roku
- Tymczasem w każdym kolejnym kwartale tego roku spada liczba rozpoczynających się inwestycji w obszarze mieszkalnictwa
Kaczyński o porażce programu PiS. Wskazał winnych
Prezes PiS Jarosław Kaczyński kontynuuje ogólnopolskie tournée. W ten weekend zawitał na Podkarpacie, gdzie tradycyjnie poruszył wiele wątków, którymi żyją Polacy.
W trakcie spotkania w Zamościu wspomniał o polskim mieszkalnictwie. – Wszystkiego w gruncie rzeczy nigdy nie zda się zrobić, bo zawsze są nowe wyzwania, zadania, ale nawet z takich spraw, które w oczywisty sposób powinny być rozwiązane, jak problem mieszkaniowy – wskazał Kaczyński.
W dalszej części wystąpienia wprost przyznał, że jeden z pomysłów PiS nie zakończył się sukcesem. – Zrobiliśmy dużo, ale nie zrobiliśmy jeszcze wszystkiego, Mieszkanie Plus niestety nie wyszło – ocenił prezes.
Kto zdaniem Kaczyńskiego przyczynił się do fiaska tego programu? – Opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołaliśmy przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań, bo żeby mieszkania były tanie, to także tereny muszą być tanie czy nawet bardzo tanie – tłumaczył.
W opinii prezesa Polska jest obecnie na takim poziomie rozwoju gospodarczego, że jest w stanie budować nie 270 tys. mieszkań (jak ma być w tym roku), tylko aż 450-500 tys. – Wtedy w ciągu dosłownie kilku lat problem mieszkaniowy byłby rozwiązany – przekonywał.
Program Mieszkanie Plus to, jak czytamy na stronie rządowej, najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem miało być zwiększenie liczby mieszkań dla osób o umiarkowanych i niskich dochodach.
O tym, że program okazał się niewypałem, świadczą twarde dane. W ramach projektu powstało około 40 tys. mieszkań, a do użytku oddano niespełna 20 tys. Pierwotne plany zakładały, że powstanie około 100 tys. lokali.
Deweloperzy nie garną się do budowy nowych mieszkań
Tymczasem na rynku nieruchomości mamy do czynienia z tąpnięciem. Z piątkowych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że we wrześniu 2022 r. rozpoczęto budowę 15,8 tys. mieszkań. To 27,8 proc. mniej niż rok temu. Z kolei deweloperzy zaczęli budować 8,7 tys. lokali, czyli o 22,7 proc. niż we wrześniu zeszłego roku.
Te dane potwierdzają trend, który obserwujemy od kilku miesięcy. Analitycy HRE Investments wskazują, że w każdym kolejnym kwartale tego roku wyniki były gorsze w porównaniu do analogicznych okresów w 2021 r. Z ich analizy wynika, że od stycznia do września 2022 r. deweloperzy podjęli się budowy 93,8 tys. nowych mieszkań, czyli o blisko 27 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2021 r. Z prognoz wynika, że ten stan utrzyma się w kolejnych miesiącach, co sprawi, że w 2024 r. do użytku będzie oddanych mniej lokali.
Kaczyński obwinia poprzednie rządy za problemy z węglem
Kaczyński porusza w swoich wyjazdowych wystąpieniach także kwestie energetyki. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w trakcie wczoraj wizyty w miejscowości Jedlicze prezes wspomniał o sytuacji w kopalniach i niedoborach węgla. Jego zdaniem za kłopoty z surowcem odpowiadają "oni", czyli poprzednie rządy".
Jego zdaniem to rząd Zjednoczonej Prawicy "uratował kopalnie" i "podtrzymał produkcję węgla, a nie PO". Jak wskazał, węgla w Polsce jest "dużo". Tymczasem z najnowszych wyliczeń Businessinsider.pl wynika, że około 600-700 tys. osób w Polsce nadal nie zakupiło węgla, aby ogrzewać domy zimą.