"Między INNymi". Zbliża się pierwsza debata INNPoland.pl – "Polska w kryzysie?"

Paweł Orlikowski
10 listopada 2022, 13:26 • 1 minuta czytania
W środę 16 listopada odbędzie się emisja pierwszej ekonomicznej debaty INNPoland.pl "Między INNymi". Udział w niej wezmą eksperci o różnym spojrzeniu na te same sprawy. Głównym tematem jest "Polska w kryzysie?".
Debata ekonomiczna INNPoland.pl "Między INNymi" w środę 16 listopada o 17:00. Jej tematem będzie "Polska w kryzysie?" Fot. INNPoland.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

16 listopada 2022 roku o godz. 17:00 zapraszamy na pierwszą debatę ekonomiczną INNPoland.pl "Między INNymi". To historyczne wydarzenie dla naszej redakcji, w historycznym momencie dla gospodarki – w ujęciu krajowym i globalnym. Dlatego też padną tam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. 

Debatę będzie można oglądać na stronach: INNPoland.pl oraz naTemat.pl, a także na kanale YouTube: naTemat.pl

Widmo kryzysu

Nie tylko Polska, ale i świat zmaga się ze skutkami wojny w Ukrainie i jeszcze wcześniejszymi skutkami pandemii COVID-19. Drożyzna w Polsce panoszy się bardzo mocno, do tego mamy problemy z uzyskaniem środków z KPO. Drożeją kredyty, rosną rachunki za gaz, prąd i ogrzewanie. A na sklepowych półkach ceny idą w górę z miesiąca na miesiąc. 

W tym wszystkim niezwykle trudne jest określenie, co dalej. Jednak goście pierwszej ekonomicznej debaty INNPoland.pl "Między INNymi" przedstawią swoje prognozy na najbliższe miesiące. 

A gośćmi debaty "Między INNymi" będą: prof. Elżbieta Chojna-Duch, doradczyni prezesa NBP, była członkini RPP i wiceminister finansów; dr Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista FOR; Piotr Bujak główny ekonomista i dyrektor biura analiz PKO BP oraz Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion, inwestor giełdowy i publicysta. Tematem debaty jest "Polska w kryzysie?"

To zestaw ekspertów o różnych poglądach i różnym spojrzeniu na te same sprawy. Stąd nazwa "Między INNymi". Z kolei znak zapytania postawiony w temacie debaty też nie jest przypadkowy. Nasi goście będą pytani o to, czy Polska już znajduje się w kryzysie, a jeśli nie – to czy taki kryzys jej grozi. 

Eksperci odpowiedzą również na pytania dotyczące najważniejszych wydarzeń gospodarczych ostatnich miesięcy.

Debata na trudne czasy

Debata "Między INNymi" będzie silnie osadzona w kontekście wszelkich trudności, które trapią teraz nie tylko krajową gospodarkę, bo występują globalnie. To czynniki takie, jak wojna w Ukrainie, która wywołała kryzys energetyczny, a co za tym idzie – była silnym bodźcem napędzającym inflację.

Do tego eksperci będą pytani o odczyty inflacji bazowej, czyli drożyzny, która nie jest powodowana czynnikami zewnętrznymi, a wewnętrzną polityką – zarówno fiskalną, jak i monetarną.

Za tą pierwszą odpowiada rząd, a za drugą – Narodowy Bank Polski. Odnosząc się do doświadczenia zawodowego naszych gości postaramy się dać odpowiedź na pytanie, jakie decyzje mogą poprawić kondycję polskiej gospodarki

"Polska w kryzysie?"

Gdy uderzyła w nas pandemia COVID-19 słowo kryzys odmieniane było przez wszystkie przypadki, giełdy – chwilowo – zanurkowały, świat się zatrzymał, ale dzięki gigantycznemu dodrukowi pieniędzy na całym świecie i programom pomocowym – było szybkie odbicie i jakoś to przetrwaliśmy. 

To jednak napędziło inflację. A do tego w lutym uderzenie Rosji w Ukrainę i szereg kwestii geopolitycznych odbił się na gospodarce – nie tylko polskiej, negatywny efekt jest globalny. 

W naszym ujęciu to spadek złotego, drożejące paliwa i ceny energii, wzrost kosztów życia, rekordowe odczyty inflacyjne, podnoszenie stóp procentowych, drożejące kredyty. 

Z tym zmagają się obywatele i przedsiębiorcy – co dalej? Będzie załamanie na rynku pracy? Ludzie stracą mieszkania? Zapanuje bieda? Czeka nas recesja? Co oznacza stagflacja i jak długo może się utrzymać? Jak radzić sobie w kryzysie? A może tylko strach ma wielkie oczy i w cale nie jest tak źle?

Na wszystko powyższe i wiele więcej odpowiedzi padnie w debacie INNPoland.pl "Między INNymi". Jej emisja już 16 listopada 2022 roku o godz. 17:00. Po tym przez cały czas dostępna będzie na stronach: naTemat.pl i INNPoland.pl oraz na kanale YouTube naTemat.pl