Fiskus zmienił zdanie co do podatku od darowizn. Rodzice mocno się zdziwią

Natalia Bartnik
22 listopada 2022, 13:34 • 1 minuta czytania
Zdaniem ekspertów przepisy dotyczące tego, kiedy trzeba opłacać podatek od darowizn są niejasne i Ministerstwo Finansów powinno je doprecyzować. A jakie stanowisko ma w tej sprawie fiskus?
Niektórzy obdarowani nie muszą płacić podatku od darowizny Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Podatek od darowizn

Podatek od darowizn nakłada się wtedy, gdy rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie przekazują dziecku, rodzeństwu lub wnukom pieniądze na zakup nieruchomości. Podatnicy mogą być mocno zaskoczeni, gdy urząd skarbowy zażąda od nich opłacenia podatku.

Jak podaje Business Insider nie zmieniły się bowiem przepisy dotyczące opodatkowania darowizn, a sądy administracyjne przez lata orzekały inaczej. Stwierdzano, że warunek zwolnienia z podatku jest spełniony także w przypadku, gdy przelewu dokonuje się na konto sprzedawcy nieruchomości.

Kiedy zapłacisz podatek od darowizn? Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przy przelewie rodzica do dewelopera za mieszkanie na rynku pierwotnym dla dziecka nie opłaca się podatku. Natomiast gdy wysyła się przelew do sprzedawcy nieruchomości z rynku wtórnego, podatek od darowizn trzeba już zapłacić.

Jedynie bezpośredni przelew pieniędzy z konta darczyńcy na konto obdarowanego spełnia warunek zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Taką informację od Ministerstwa Finansów otrzymał Business Insider. Należy jednak zgłosić fiskusowi, że otrzymało się pieniądze. Na zgłoszenie jest pół roku.

Czytaj także: Darowizna od brata. Jaki podatek trzeba od niej zapłacić?

Darowizna od siostry

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o podatku przy otrzymaniu darowizny od siostry. Zgodnie z prawem podatku od darowizny nie opłacają osoby z najbliższego grona osoby obdarowanej. Należą do nich: mąż, żona, rodzeństwo, dzieci (zstępni), wstępni, pasierbowie, ojczymowie i macochy.

W świetle prawa pełnoprawnym rodzeństwem są osoby mające oboje tych samych rodziców (rodzone) oraz mające wspólnego tylko jednego rodzica (przyrodnie). Dotyczy to również przysposobienia. Darowizny między nimi są zwolnione z podatku, ale pod pewnymi warunkami.

Jeśli darowizna nie przekroczy kwoty o wysokości do 9 637 zł, można pieniądze przekazać w gotówce, a umowę o tym zawrzeć ustnie. Jeśli kwota okaże się wyższa od powyższego limitu, należy zrobić przelew bankowy albo skorzystać z usług Poczty Polskiej. W drugim przypadku realizuje się przekaz pocztowy o tytule „darowizna”.

Drugim obowiązkiem jest powiadomienie urzędu skarbowego o przekazaniu darowizny. Osoba, która została obdarowana ma na to pół roku. Zgłoszenia powinna dokonać za pomocą formularza SD-Z2.

Czytaj także: https://innpoland.pl/175299,darowizna-od-osoby-obcej-jaki-podatek-trzeba-zaplacic