Wreszcie zobaczysz tę stronę Księżyca. A to dopiero początek misji Artemis
- W ramach misji NASA Artemis I pojazd kosmiczny Orion przeleciał nad miejscami trzech lądowań misji Apollo 11 na Księżycu
- NASA opublikowała pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu od jego niewidocznej strony
- W kluczowym momencie Orion zbliżył się na odległość 128 km od powierzchni Księżyca
Misja Artemis I NASA
W środę 16 listopada o godz. 7.48 rano czasu polskiego w kosmos wyruszyła rakieta NASA Orion. Pojazd kosmiczny w ramach misji Artemis I ma okrążyć Księżyc, mając w środku trzy manekiny, a następnie wrócić na Ziemię.
Zdjęcia niewidocznej strony Księżyca
NASA poinformowała, że pojazd kosmiczny Orion przeleciał nad miejscami lądowań misji Apollo 11, 12 oraz 14. Astronauci byli tam już ponad 50 lat temu. Obecnie Orion znajduje się już na wstępnej orbicie Księżyca. NASA opublikowała pierwszą paczkę zdjęć z bliskiego przelotu wokół naszego satelity. W momencie kluczowym Orion zbliżył się do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 128 km. Poniżej prezentujemy zdjęcia przesłane przez NASA.
Nasz naturalny satelita jest bliski nowiu, dlatego jego widoczna dla nas strona nie jest teraz oświetlona przez Słońce. Na zdjęciach NASA możemy zobaczyć niewidoczną do tej pory stronę Księżyca.
Kolejny etap misji Artemis
Misja Artemis I nie kończy się na wykonaniu fotografii Srebrnego Globu. NASA zaplanowała, że Orion pozostanie w pobliżu Księżyca jeszcze przez prawie dwa tygodnie. Głównym zadaniem misji jest bowiem ocenienie, jak Orion poradzi sobie w załogowym locie na orbitę Księżyca. Ma to mieć miejsce w roku 2024 w ramach misji Artemis II.
Czytaj także: NASA pokazuje zdjęcia z teleskopu Webba. Naukowcy o pierwszych znaleziskach
Szczegóły misji Artemis
Najnowsza i największa w historii NASA rakieta Space Launch System (SLS) wyruszyła w kosmos w środę 16 listopada o godz. 7.48 rano czasu polskiego. Program Artemis I ma na celu ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland.
Podczas podróży do i dookoła Srebrnego Globu rakieta SLS zostawi w kosmosie 10 własnych satelitów. Ich zadaniem będzie badanie Księżyc i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi.
Podróż Oriona ma potrwać 25 dni, a lądowanie na Ziemi zaplanowano na 11 grudnia. Dokładnie Orion ma się zatrzymać na Pacyfiku. O zadaniach, jakie NASA przewidziała dla misji Artemis, napisał współpracownik czasopisma "Urania" Rafał Grabiański.
Od powodzenia misji Artemis I zależeć będzie przyszłość całego załogowego programu eksploracji Księżyca. Od razu po nim, w drugiej misji Artemis 2 w 2024 roku NASA chce wykonać pierwszy załogowy lot statku Orion z oblotem Księżyca. W 2025 roku natomiast ma być wykonane ponowne lądowanie człowieka na Księżycu. Głównym celem misji Artemis 1 jest: test osłony termicznej statku Orion z powrotu z trajektorii księżycowej oraz demonstracja działania statku podczas wszystkich faz misji i test procedur odzyskania kapsuły Orion po wodowaniu na Ziemi.Czytaj także: https://innpoland.pl/175770,cztery-lata-temu-tesla-muska-poleciala-w-kosmos-wiemy-gdzie-jest-teraz