Jak złożyć wniosek o tani prąd? Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku

Natalia Bartnik
29 listopada 2022, 16:59 • 1 minuta czytania
Chcesz jeszcze złożyć wniosek o tańszy prąd, żeby płacić mniej już w grudniu? Zostało mało czasu, ale pomoże ci w tym instrukcja, jak go wypełnić. Koniecznie przeczytaj.
Wniosek można składać w formie papierowej albo elektronicznej Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wniosek o tani prąd. Jak go wypełnić?

W ramach tarczy solidarnościowej samorządy, średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa oraz podmioty wrażliwe będą mogły opłacać niższe rachunki za prąd. Jeśli ktoś nie zdąży tego zrobić do 30 listopada, w grudniu opłaci normalną kwotę rachunku.

Gdzie znaleźć wniosek?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że oświadczenie należy złożyć do przedsiębiorstwa energetycznego, czyli swojego dostawcy prądu. Wzór dokumentu wraz z rozporządzeniem znajduje się na rządowej stronie internetowej.

Można go znaleźć poprzez wybranie na stronie głównej zakładki "Ministerstwo Klimatu i Środowiska", a następnie przejście do "Aktualności", "Wiadomości" i wybranie komunikatu "Zbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej". Plik znajduje się na dole strony.

Jak wypełniać wniosek?

Formularz należy wypełnić wielkimi literami. Trzeba pamiętać o tym, że rubryki oznaczone gwiazdką musi wypełnić każdy. W przypadku informacji o punktach poboru energii elektrycznej PPE trzeba podać numer lub numery PPE, które widnieją na otrzymanej ostatnio fakturze.

Jakie dane trzeba podać w dokumencie?

We wniosku o niższą cenę prądu trzeba podać nazwę podmiotu i adres siedziby. Nieobowiązkowe jest wpisanie NIP-u (a w przypadku jego braku numeru PESEL).

Dla odbiorcy uprawnionego lub osoby przez uprawnionej do jego reprezentowania podaje się: imię, nazwisko, rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego serię i numer. 1 to dowód osobisty, 2 to paszport. Dodatkowo można podać numer telefonu lub adres e-mail.

Jeśli takie uprawnienia ma jeszcze druga osoba, należy podać niżej jej dane w taki sam sposób. Dalej w oświadczeniu informuje się o wszystkich punktach poboru energii elektrycznej ze wskazaniem kategorii 1, 2, 3 lub 4. Kolejne jest pole na datę zawarcia umowy dla PPE, a następne to wielkość zużycia prądu dla każdego punktów poboru.

Czytaj także: Tyle zapłacimy za prąd Dudy. Z takim rachunkiem nawet na stoku będzie mu ciepło

Przedostatnia rubryka to "Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną", w której liczbę wpisuje się w proc., z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Tak samo wypełnia się rubrykę z częścią nieobjętą ceną maksymalną.

W jakiej formie złożyć wniosek?

Wniosek o tani prąd można składać w formie papierowej lub elektronicznej. Plik elektroniczny musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłanym pocztą elektroniczną.

Tani prąd z Kartą Dużej Rodziny

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że limit na największy limit na tańszy prąd, czyli 3000 kWh, przysługuje rodzinom wielodzietnym. Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. 

Jeśli ktoś otrzymał KDR w 2023 r., limit będzie się proporcjonalnie zmniejszał. Z każdym miesiącem zmaleje o kolejne 250 kWh.

Czytaj także: https://innpoland.pl/185911,jak-obnizyc-rachunki-za-prad-znamy-sposoby