Polacy przeciwko piętnastkom. Powód jest tylko jeden

Maria Glinka
08 grudnia 2022, 09:59 • 1 minuta czytania
Ponad połowa Polaków jest przeciwko wprowadzeniu piętnastej emerytury. Wśród nich dominują wyborcy opozycji. Zdaniem ekspertów Polacy są świadomi, że państwa nie stać na tak ogromny wydatek.
Polacy nie chcą piętnastek dla emerytów Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czy będzie piętnasta emerytura? Ponad połowa Polaków przeciw

Ostatnio w mediach pojawiły się spekulacje, że w przyszłym roku do emerytów trafi piętnasta emerytura. "Gazeta Wyborcza" donosiła, że przyzwolenie na kolejny dodatek miał dać sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z ustaleń dziennika wynikało, że piętnastki miałyby być wypłacone jednorazowo – tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r.

Choć sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zdementował plany wprowadzenia kolejnego dodatku, to "Super Express" postanowił zapytać Polaków, co uważają o 15. emeryturze. Badanie wykonał Instytut Badań Pollster.

Wyniki są jednoznaczne – Polacy są przeciwko piętnastkom. Ankietowani zostali zapytani, czy emeryci powinni otrzymać kolejny dodatek w przyszłym roku. Odpowiedzi negatywnej udzieliła ponad połowa uczestników badania (52 proc.). Z kolei 48 proc. uważa, że 15. emerytura powinna trafić do seniorów.

Zdaniem eksperta powód może być tylko jeden. – Prawdopodobnie Polacy uważają, że w sytuacji rosnącej inflacji i problemów energetycznych oraz związanego z tym deficytu budżetowego państwa polskiego nie stać na wydatki w postaci 15. emerytury – stwierdził w rozmowie z dziennikiem prof. Henryk Domański, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomnijmy, że w tym roku dwa inne senioralne dodatki – trzynastki i czternastki, pochłonęły około 25,5 mld zł.

Jak rozkładają się opinie pod względem preferencji wyborczych? Zdecydowanymi przeciwnikami piętnastej emerytury są wyborcy Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Ekspert wskazał, że wśród elektoratu opozycji odsetek jest "rzeczywiście wysoki, pewnie wyższy nawet niż 50 proc.".

Jak dodał, między 36 a 38 proc. deklaruje głosowanie na PiS i "tutaj nadreprezentacja zwolenników piętnastej emerytury powinna być większa".

O ile wzrosną emerytury w 2023 r.? Szykuje się korekta wskaźnika waloryzacji

Choć seniorzy będą musieli pogodzić się z brakiem piętnastek, to i tak mogą liczyć na prezent od rządu. W przyszłym roku szykuje się bowiem rekordowa waloryzacja emerytur i rent.

Z ustawy budżetowej wynika, że w 2023 r. świadczenia wzrosną o 13,8 proc. Jednak rząd już teraz wie, że te wyliczenia są nieaktualne. Europosłanka i była minister rodziny Elżbieta Rafalska tłumaczyła, że "emeryci dostaną wyższe świadczenia, bo mamy wyższe ceny żywności i utrzymania". Z ustaleń "Faktu" wynika, że rząd rozważa waloryzację rzędu 15 proc.

Waloryzacja będzie miała wpływ również na senioralne dodatki. Przypomnijmy, że w przyszły roku do emerytów ma trafić nie tylko trzynasta, lecz także czternasta emerytura. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, projekt ustaw w sprawie czternastek zostanie zaprezentowany w styczniu 2023 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/188029,emerytura-w-2023-dla-kogo-warunki