Czeka nas handlowa rozpusta. Przedświąteczne zakupy zrobimy również w niedziele
- W grudniu przewidziane są aż dwa wyjątki od zakazu handlu w niedziele
- Zakupy przed świętami Bożego Narodzenia możemy zrobić w niedziele 11 i 18 grudnia
- W dwie kolejne grudniowe niedziele będą otwarte zarówno małe, jak i duże sklepy stacjonarne
- W przyszłym roku jedna z grudniowych niedziel handlowych przypadnie w Wigilię
Kiedy niedziele handlowe w grudniu 2022?
Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie przed niemal pięcioma laty, stopniowo przyjmując coraz ostrzejszą formę. W 2018 r. zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, w 2019 r. – tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zaś od 2020 r. w całym roku jest tylko siedem niedziel handlowych (choć akurat 2020 r. był wyjątkiem: z uwagi na pandemię wyznaczono wówczas dodatkową grudniową niedzielę handlową, aby rozładować tłumy w sklepach).
Tak się jednak składa, że na grudzień przypadają aż dwa dni z tej puli. W tym roku, z racji tego, że Boże Narodzenie wypada w weekend, świąteczne zakupy będzie można zrobić wyjątkowo wcześnie. Niedziele handlowe w grudniu 2022 r. przypadają:
- 11 grudnia,
- 18 grudnia.
Wprowadzenie przez rząd PiS zakazu handlu w niedziele tłumaczono przede wszystkim troską o pracowników handlu. Według inicjatorów tych przepisów zakaz miał również pomóc małym sklepom, które zostały spod niego wyjęte.
Stało się jednak inaczej – z analizy firmy Sagra Technology wynika, że po wprowadzeniu niedziel handlowych coraz więcej lokalnych przedsiębiorców zamyka swoje biznesy, a w ich miejsce pojawiają się franczyzobiorcy lub duże sieci handlowe.
Niedziele handlowe w 2023 r. [LISTA]
Zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Niedziele handlowe w 2023 r. wypadną w związku z tym:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia (Wigilia).
Omijanie zakazu handlu
Bardzo szybko znalazły się podmioty, który zaczęły korzystać z dziur w przepisach o zakazie handlu w niedziele. Szlaki ku temu przetarła Żabka, która już w 2018 r. otworzyła swoje sklepy jako "placówki pocztowe". W jej ślady poszły inne znane sieci handlowe m.in. Carrefour, Biedronka czy Lidl. Wystarczyło bowiem nawiązać współpracę z firmą kurierską, aby bez przeszkód sprzedawać produkty w niedziele niehandlowe.
Po latach nadużyć rząd postanowił ukrócić te praktyki. Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje nowa zasada, zgodnie z którą przychód z działalności pocztowej danego sklepu musi wynosić co najmniej 40 proc. W przeciwnym razie placówka nie może otwierać się w niedziele handlowe.