Te sklepy są otwarte. Sprawdź, gdzie zrobić zakupy 1 stycznia
- 1 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, który jest objęty zakazem handlu
- Mimo tego zakupy będzie można zrobić m.in. w Żabce
- W tym roku jest tylko siedem niedziel handlowych
Gdzie zrobić zakupy 1 stycznia? W Żabce, ale nie tylko
Lodówka świeci pustkami po sylwestrowej zabawie? Splot dwóch niekorzystnych czynników sprawia, że zakupy pierwszego dnia 2023 r. są znacznie utrudnione.
1 stycznia (Nowy Rok) to jeden z trzynastu dni wolnych od pracy, który jest objęty zakazem handlu. Na dodatek w 2023 r. wypada w niedzielę niehandlową. Mimo tego w niektórych miejscach będzie można zaopatrzyć się w niezbędne produkty.
Jednym z takich miejsc jest Żabka. Decyzję w sprawie otwarcia placówki 1 stycznia podejmuje franczyzobiorca. To od niego zależą również godziny funkcjonowania sklepu. Warto pamiętać, że w niedziele niehandlowe Żabki są zazwyczaj czynne nieco krócej.
Informację na temat godzin otwarcia sklepu można znaleźć na drzwiach wejściowych. Poza tym przez całą dobę będą czynne samoobsługowe Żabki Nano.
Niewykluczone, że niewielkie zakupy będzie można dziś zrobić także w placówkach Carrefour Express, ponieważ ta sieć handlowa również działa na zasadach franczyzy. Poza tym 1 stycznia mogą być otwarte niewielkie sklepy osiedlowe, pod warunkiem że za ladą stoi właściciel lub jego bliscy krewni.
W wykazie wyjątków od zakazu handlu w niedziele i święta widnieją także stacje benzynowe. Drobne zakupy na stacji można bez obaw połączyć z tankowaniem. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, choć tarcza antyinflacyjna wygasła, a stawka VAT na paliwa wzrosła z 8 do 23 proc., to ceny paliw pozostały bez zmian, co zaskoczyło wielu kierowców.
1 stycznia nie ma co liczyć na wizytę w dużych sklepach m.in. supermarketach czy dyskontach. Placówki należące np. do sieci Biedronka czy Lidl są zamknięte.
Niedziele handlowe w 2023 r. Tylko siedem okazji na zakupy
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 2018 r. Na początku zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 r. – już tylko w ostatnią.
Do prawdziwego zaostrzenia zasad doszło w 2020 r., gdy w wykazie pojawiło się tylko siedem niedziel handlowych, choć rząd zrobił wyjątek i w związku z drugą falą pandemii zezwolił na otwarcie sklepów w dodatkową niedzielę (6 grudnia), aby klienci nie tłoczyli się w sklepach tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
W 2021 r. i 2022 r. również było tylko siedem niedziel niehandlowych. Tyle samo okazji na zakupy ostatniego dnia tygodnia mamy w 2023 r. Kalendarz niedziel handlowych prezentuje się następująco:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia – przed Wielkanocą,
- 30 kwietnia – przed majówką,
- 25 czerwca – przed wakacjami
- 27 sierpnia – przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024,
- 17 grudnia – przed świętami Bożego Narodzenia,
- 24 grudnia.