Czy Polacy chcą przyjęcia euro? Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń
- Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadziła sondaż na temat tego, czy Polacy chcą przyjąć euro
- 64,2 proc. badanych osób jest przeciwko zmianie waluty w Polsce
- Wśród nich jest 70 proc. mieszkańców wsi oraz 75 proc. miast do 50 tys. mieszkańców
Ilu Polaków chce zostać przy złotym?
Organizacja zajmująca się badaniem rynku i opinii publicznej IBRiS przeprowadziła sondaż dla Radia ZET. Polacy zostali w nim zapytani o ich stanowisko względem przyjęcia euro jako polskiej waluty. Badanie odbyło się między 5 a 7 stycznia i wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.
Badanie wykazało, że większość Polaków, bo 64,2 proc., jest przeciwna zamienieniu złotego na euro. 15,2 proc. odpowiedziało, że "raczej" się na to nie zgadza, a 49 proc., że jest "zdecydowanie przeciw".
Ilu Polaków chce przyjąć euro?
Wśród uczestników badania było łącznie 24,5 proc. osób, które wypowiedziały się pozytywnie na temat zmiany naszej waluty na euro. Z tego "zdecydowanie za" jest 14,7 proc. badanych, a 9,8 proc. "raczej" się na to zgadza.
W sondażu 11,3 proc. uczestników zaznaczyło, że nie ma zdania w tej kwestii.
Waluta a poglądy polityczne i miejsce zamieszkania
Uczestnicy badania IBRiS-u zaznaczali też, którą partię popierają. Wnioski są następujące: 97 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy (PiS-u, Solidarnej Polski i Republikan) było przeciwko wprowadzeniu w Polsce euro.
Jeśli chodzi o elektorat opozycji, to 44 proc. badanych stwierdziło, że jest za odejściem od złotówki i zmienieniu jej na euro. 43 proc. odpowiedziało, że się na to nie zgadza.
Sprawdzono również zależności między miejscem zamieszkania a opinią na temat euro. Przeciwnych wprowadzeniu innej waluty było 70 proc. mieszkańców wsi oraz 75 proc. osób zamieszkujących miasta liczące do 50 tys. mieszkańców.
Biorąc pod uwagę największe miasta (mające powyżej 250 tys. mieszkańców), 42 proc. z nich wypowiedziało się pozytywnie na temat przyjęcia euro, a 48 proc. odpowiedziało, że go nie chce.
Czytaj także: Kaczyński odpłynął. Jego zdaniem euro w Niemczech warte jest 3 złote
Chorwacja w strefie euro
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że Chorwacja weszła do strefy euro. Nowa waluta obowiązuje tam od 1 stycznia 2023 r. Rewersy monet są takie same dla każdego państwa, ale rewersy muszą nawiązywać do jego historii. Chorwacja przygotowała aż cztery wersje, m.in. rysunek kuny z napisem HRVATSKA (Chorwacja) oraz postać Nikoli Tesli.
Na monetach odpowiadających 5, 2 i 1 centowi pojawiła się ligatura liter HR zapisanych w głagolicy kanciastej. Jest ona najstarszym znanym dzisiaj alfabetem słowiańskim, w Chorwacji używano go aż do XIX wieku.
Najbardziej wyróżnia się jednak chorwacka moneta 2 euro: na rewersie ma geograficzny obrys kraju i napis "HRVATSKA", a wzdłuż brzegu biegnie napis "O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO" ("O piękna, o droga, o słodka wolności"). To cytat z piosenki "Dubravka" Ivana Gundulića.
Czytaj także: https://innpoland.pl/189073,euro-nowa-waluta-chorwacji-czy-turysci-zaplaca-wiecej-za-wakacje