Nie każdy wie, że tak może zaoszczędzić. Kilka trików na tańsze pranie

Natalia Bartnik
05 lutego 2023, 12:38 • 1 minuta czytania
Oszczędności szukamy wszędzie: kupujemy na promocjach, wybieramy korzystne pakiety usług lub rezygnujemy z nich, zmieniamy dostawców mediów na tych z niskimi cenami itd. Ale dodatkowe pieniądze możemy znaleźć również w domu, a konkretniej dzięki kilku nowym nawykom. Oto kilka trików na to, jak zaoszczędzić na praniu.
Na praniu w pralce można sporo zaoszczędzić Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obniżona temperatura prania

Zmniejszenie temperatury prania pozwoli zaoszczędzić energię, a przez to również pieniądze. Czy wciąż będzie skuteczne? "Fakt" podaje, że nowoczesne proszki dadzą sobie radę nawet z mocnymi zabrudzeniami. Z niską temperaturą nie można jednak przesadzić, bo bakterie giną w takiej wynoszącej min. 60 st. C.


Jeśli jednak dany zestaw ubrań wymaga jedynie odświeżenia, zamiast 60 możemy wybrać 30 stopni. Dzięki temu zużyje się nawet o 60 proc. mniej energii na cykl, co z pewnością zauważalnie wpłynie na wysokość rachunków.

Można też wybrać "łagodniejszą" wersję i nastawić program na 30 zamiast 40 stopni. Mimo że to jedynie 10 stopni różnicy, to ta w poborze mocy będzie odczuwalna. Większość pralek ma 0,5 kWh przy 40 stopniach oraz tylko 0,3 kWh przy 30 stopniach.

Tryb Eco

Używanie w pralce trybu Eco to banalny, a jednak nie przez wszystkich stosowany trik na oszczędzenie zarówno wody, jak i prądu. Pranie rzeczywiście potrwa dłużej, ale samej energii elektrycznej "zejdzie" nawet o 40 proc. mniej.

Załadowanie pralki

O wiele praktyczniejsze będzie używanie pralki rzadziej, ale za to wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona. Sprzęt i tak "potraktuje" pranie, jakby był nim załadowany do pełna.

Czyszczenie pralki

Utrzymanie urządzenia w czystości jest równie ważne. Wystarczy, że na grzałce osadzi się kamień, a będzie zużywała więcej energii. Regularnie czyszczenie to podstawa, jeśli nie chcesz zużywać zbyt dużej ilości prądu.

Czytaj także: Polacy w czasach inflacji. Zjada nam oszczędności, ale boimy się inwestycji

Godziny prania

Godzin uruchamiania pralki nie należy wybierać przypadkowo, są pory, w których energia jest tańsza. U większości sprzedawców będą to godziny od 22 do 6 (tzw. dolina nocna) oraz między 13 a 15 (tzw. dolina dzienna).

Jak wydawać mniej na prąd?

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, co zrobić, by obniżyć rachunki za energię elektryczną. Są godziny, w których warto ograniczyć używanie prądu. To tzw. godziny energetycznych szczytów, między 17 a 20-21.

Ważny jest również sposób ładowania laptopa czy telefonu. W trakcie urządzenia powinny być wyłączone, a gdy ich baterie są już naładowane, nie należy zostawiać ładowarki w kontakcie. Dodatkowo jasność ekranu dopasowuj do warunków oświetleniowych. Wieczorem oraz nocą przełączaj tryb na oświetlanie nocne lub podświetlanie nocne.

Prąd można zaoszczędzić również dzięki czajnikowi, a raczej jego odkamienianiu. Jeśli o nim zapomnisz, będziesz tracił nawet 20 proc. energii.

Czytaj także: https://innpoland.pl/186589,co-zrobic-aby-zmiescic-sie-w-limicie-kaczynskiego