Data premiery nowego Windowsa mogła wyciec. Kiedy wyjdzie 12-tka?
- W 2024 roku zadebiutuje Windows 12, wynika z przecieku informacji.
- Taka zapowiedź znalazła się ponoć w dokumentacji nowych procesorów Intela.
- Mają one być gotowe do obsługi nowego systemu Microsoftu.
- Windows 12 miałby w znacznej mierze korzystać ze sztucznej inteligencji.
Windows 12 miałby się pojawić na rynku już w 2024 roku. Tak wynika z przecieku, do którego dotarł jeden z użytkowników Twittera. Nie wiadomo, jak bardzo prawdziwa jest ta plotka, ale użytkownik już wcześniej podawał informacje, które się sprawdzały.
Użytkownik @leaf_bunny twierdzi, że w dokumentacji Intela związanej z nowymi procesorami Meteor Lake pojawiła się informacja o ich zgodności z systemem operacyjnym Windows 12.
Wiadomość jest o tyle zaskakująca, że od premiery Windowsa 11 minęło zaledwie półtora roku. Jego poprzednik, Windows 10 czekał na swojego następcę 6 lat. Co więcej, jedenastka nie jest na razie szczególnie popularna. Z szacunkowych danych Statcounter (platformy analizującej ruch internetowy) wynika, że z Windowsa 11 korzysta dosłownie garstka ludzi.
Najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 10, którego używa 73,3 proc. internautów, Windowsa 11 ma nieco ponad 19 proc. ludzi. Ponad 5 proc. użytkowników sieci ma Windowsa 7. Liczba użytkowników jedenastki rośnie powoli.
Czyżby Microsoft już w 2024 roku miał wypuścić kolejny system operacyjny? Nie da się tego wykluczyć. Z innych przecieków wiadomo, że Microsoft zamierza w dużej mierze oprzeć system na sztucznej inteligencji (AI). A do jej obsługi potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Producenci procesorów, tacy jak AMD i Intel, już zaczęli prace nad układami, które zapewnią odpowiednie wsparcie dla AI.
Zaangażowanie w algorytmy oparte na sztucznej inteligencji nie zostało jeszcze w pełni ujawnione, ale nowa aktualizacja dla Windowsa 11 umożliwia już integrację ChatGPT z Bingiem. Dzięki procesorom nowej generacji system Windows 12 będzie działał płynnie i wydajnie.
W każdym razie najnowsza plotka głosi, że nowe procesory Intel Meteor Lake do komputerów stacjonarnych są gotowe do obsługi systemu Windows 12. Oprócz obsługi Windowsa 12, mają oferować 20 linii PCIe 5.0 (16 dla GPU i 4 dla dysków), 4 linie PCIe 4.0, wsparcie dla WiFi 7 oraz nowy chipset Z890.
Na razie Microsoft skończył z siódemką
Microsoft oficjalnie zaprzestał wspierania Windowsa 7 w połowie stycznia 2020. Jednak jeszcze przez kolejne trzy lata producent zapewniał obsługę "siódemki" dla zainteresowanych użytkowników i firm w ramach płatnego programu Extended Security Update. 10 stycznia 2023 także wsparcie ESU dobiegło końca.
Oznacza to mniej więcej tyle, że Microsoft całkowicie porzucił "opiekę" nad Windows 7. System można nadal użytkować, ale oficjalnie nie jest on już rozwijany.
Premiera Windows 7 odbyła się w listopadzie 2009. OS spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem użytkowników – wiele osób do tej pory uważa go za najlepszą i najstabilniejszą odsłonę "Okienek". Co więcej, jeszcze w grudniu 2022 z Windowsa 7 korzystało 11,2 procent użytkowników systemu Microsoftu (według danych ze StatCounter). Dziś ta liczba spada, ale ewidentnie na korzyść Windowsa 10, a nie 11.
Ale i Windows 10 odchodzi do lamusa
Przy okazji warto przypomnieć, że w październiku 2021 zadebiutował Windows 11. Premiera tej wersji wzbudziła raczej znikome zainteresowanie - przez pewien czas od premiery większą popularnością cieszył się już nawet "dinozaur" XP.
Ostatecznie to Windows 10 pozostaje najczęściej użytkowanym systemem Microsoftu. Ale i z nim Microsoft się żegna. Od końca stycznia nie jest już dostępny w Microsoft Store. Fakt, że Microsoft rezygnuje z rozpowszechniania z systemu operacyjnego w swoim sklepie, nie oznacza zakończenia wsparcia dla tego systemu. Aktualizacje OS są planowane do połowy października 2025 r. Taka informacja widnieje na oficjalnej stronie Windowsa 10.