Nie wyrzucaj starych kart płatniczych tej firmy. Nadadzą się do recyklingu

Sebastian Luc-Lepianka
21 czerwca 2023, 19:33 • 1 minuta czytania
Mastercard uruchamia światowy projekt recyklingu kart kredytowych i debetowych. Po utracie ważności będą mogły zyskać nowe życie, to koniec z jednorazowym plastikiem. Usługa rusza póki co w angielskich bankach.
Jeszcze poczekamy, nim pojawi się taka opcja w Polsce. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Amerykańska firma Mastercard rozpoczyna swój proces puszczania w obieg ekologicznych kart płatniczych. Korporacja rozpoczyna współpracę z ośmioma brytyjskimi oddziałami banku HSBC. W przyszłości współpraca rozszerzy się na inne banki.


Jak Mastercard chce recyklingować karty?

W oświadczeniu Ajay Bhalla, prezydent działu technologii cyfrowej Mastercard, wspomina, że na świecie jest 28 miliardów kart w obiegu i tworzy to ilość odpadów, którą należy zmienić. 

"Tworzymy globalną platformę do recyklingu materiałów używanych w kartach, od plastiku po metalowych czipów, aby te materiały mogły zostać ponownie użyte. Po raz pierwszy wprowadzamy środki do zbierania, transportowania i recyklingu kart" - mówi dyrektor.

"Nasza wiadomość do banków jest przejrzysta - chodźcie i dołączcie do naszego zadania, aby uczynić płatności bardziej zrównoważone" - zachęca dalej banki. 

Współpraca z HSBC polega na ustawieniu specjalnych niszczarek w wybranych oddziałach banku, która pozwala klientom w bezpieczny sposób zmielić przedawnione lub niechciane karty płatnicze. Co ważne, bank otwarty jest na to, by klienci pozbywali się w ten sposób kart nie tylko od nich. Strzępy materiału z kart trafiają potem do ponownego przetworzenia.

Jakie są ekologiczne plany Mastercard?

Korporacja informuje, że do 2028 roku chce, aby wszystkie ich karty płatnicze pochodziły z materiałów wtórnych. Program wprowadzenia zrównoważonych metod płatniczych został zainicjowany w 2018 roku, ma być do niego zapisanych 330 wydawców z 80 krajów. Oprócz materiałów z recyklingu w grę wchodzą też produkty z biomateriałów. Współpraca ma obejmować największych producentów kart.

W przyszłości Mastercard planuje wprowadzić również wirtualne instrumenty płatnicze, dzięki którym wykonamy zakupy bez fizycznych kart. Firma uruchomiła też platformę Priceless Planet Coalition, a wśród jej planów jest posadzenie stu milionów drzew do 2025 roku. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/195329,bedziemy-mogli-latwiej-wymienic-baterie-nowe-przepisy-ue