Jedna dekada już za nami. O tym, co się zmienia dla palaczy, dyskutowano na forum w Warszawie

redakcja INNPoland.pl
26 czerwca 2023, 08:45 • 1 minuta czytania
Jakie modele regulacji bardziej służą amatorom nikotyny? Czy transformacja przemysłu tytoniowego dociera już do krajów o niskim i średnim dochodzie? Jak będzie wyglądała polityka THR (Tobacoo Harm Reduction) w kolejnej dekadzie? To niektóre z tematów, jakie poruszali eksperci, którzy wzięli udział w tegorocznym Światowym Forum Nikotynowym (Global Forum on Nicotine 2023) w Warszawie.
Jakie modele regulacji bardziej służą amatorom nikotyny? Jak będzie wyglądała polityka THR (Tobacoo Harm Reduction) w kolejnej dekadzie? To niektóre z tematów, jakie poruszali eksperci, którzy wzięli udział w 10. Światowym Forum Nikotynowym w Warszawie. (C) The Global Forum on Nicotine
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Global Forum on Nicotine (GFN) to organizowane co roku od 2014 wydarzenie w formule międzynarodowej konferencji, która skupia się na zagadnieniu THR – redukcji szkód spowodowanych paleniem tytoniu. Zaproszeni delegaci dyskutują o alternatywnych produktach tytoniowych, badaniach naukowych i przepisach prawnych. 10. kongres nikotynowy miał podsumować ostatnią dekadę i przyjrzeć się kolejnej.


GFN Warsaw 2023 odbył się 21-24 czerwca pod hasłem "Tobacco Harm Reduction – The Next Decade" w Hotelu Marriott w Centrum LIM w Warszawie. Program jubileuszowej konferencji obejmował 4 panele dyskusyjne, 3 dyskusje plenarne, 9 warsztatów, 2 hiszpańskojęzyczne sympozja, 6 rozmów eksperckich w studiu GFN•TV, 2 przemówienia otwierające, 1 interaktywną sesję oraz galę wręczenia nagrody Michael Russell Award.

10. Światowe Forum Nikotynowe, tak samo, jak poprzednią edycję, zorganizowano w modelu hybrydowym. Czterodniowa konferencja była stacjonarnie otwarta bez opłaty za wstęp dla delegatów i przedstawicieli mediów. Inni goście musieli zakupić bilety. Sporą część paneli, warsztatów i innych punktów programu móżna było jednak obejrzeć bezpłatnie dzięki transmisji na żywo na platformie internetowej GFN•TV.

W porównaniu z zeszłorocznym kongresem Global Forum on Nicotine Warsaw 2023 wprowadziło odmianę w postaci warsztatów. Były to spotkania w większym stopniu angażujące nie tylko występujących ekspertów, ale także publiczność. Niektóre z nich miały na celu opracowanie na podstawie zebranych danych i wniosków dokumentów z określonymi rekomendacjami dla realizacji skutecznej polityki THR.

Przykładowo, uczestnicy jednego z warsztatów mieli wskazać środowiskowe i społeczne czynniki pomagające lub utrudniające ludziom przechodzenie z wyrobów tytoniowych najwyższego ryzyka na produkty o mniejszej szkodliwości dla zdrowia. W dwóch innych paneliści analizowali przypadki Filipin i Australii, czyli krajów o diametralnie różnym podejściu do alternatyw wobec papierosów.

Keynote speakerami jubileuszowego forum byli Sarah Cooney, brytyjska specjalistka ds. zaangażowania naukowego w Cooney Scientific w Eastleigh w Anglii, oraz dr Paul Newhouse, amerykański naukowiec, profesor psychiatrii i dyrektor Vanderbilt Center for Cognitive Medicine (VCCM), ośrodka naukowego działającego w strukturach Szkoły Medycznej Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville, Tennessee w USA.

Zgodnie z tradycją corocznego wydarzenia poświęconego nikotynie przyznano zasłużonej osobie międzynarodową nagrodę upamiętniającą Michaela Russella, psychiatrę i pioniera badań nad metodami rzucania palenia, które dały początek polityce THR. W tym roku wyróżnienie otrzymał prof. Gerry Stimson, współzałożyciel GFN i brytyjski naukowiec zajmujący się od lat redukcją szkód powodowanych przez używki.

Nagrodzony emerytowany profesor uniwersytetu Imperial College London wcześniej wziął udział w spotkaniu dla mediów, na którym podsumował pod kątem THR minioną dekadę. – 10 lat temu rozmawialiśmy głównie o e-papierosach, ale od tego czasu pojawiły się produkty podgrzewające tytoń, a także woreczki nikotynowe. Ci, którzy chcą rzucić klasyczne palenie, mają więc dziś o wiele większy wybór – komentował.

Profesor Gerry Stimson podawał przykłady krajów, w których dzięki polityce THR znacznie obniżył się wskaźnik klasycznego palenia: Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii, gdzie spadł on o 40 proc., i Szwecji, gdzie tradycyjne papierosy pali mniej niż 5 proc. populacji. Są też jednak kroki wstecz, np. Indie zakazały całkowicie produktów do wapowania, a Australia wprowadziła dostęp do nich na receptę.

– Podsumowując, postęp jest, ale mógłby być szybszy, gdyby było większe wsparcie ze strony WHO i rządów. Patrzę jednak z optymizmem w przyszłość, ponieważ obserwujemy ciągły wzrost liczby ludzi, którzy przechodzą na bezpieczniejsze produkty nikotynowe. Szacuje się ją na ok. 112 mln. To spory sukces zbudowany w zasadzie od zera, biorąc pod uwagę, że wyroby te weszły na rynek w 2007 roku – konkludował.

Więcej informacji o zakończonej już 10. edycji Światowego Forum Nikotynowego zorganizowanego w Polsce można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia. Dedykowany konferencji kanał na YouTube oferuje bazę nagrań z poprzednich odsłon kongresu. Osoby zainteresowane zaś śledzeniem newsów i bieżących materiałów o polityce nikotynowej powinny zajrzeć na stronę internetowego programu informacyjnego GFN News.