W Polsce powstanie nowa drukarnia bankotów. Wydamy na nią setki milionów, minister tłumaczy

Maria Glinka
03 lipca 2023, 17:00 • 1 minuta czytania
Polska będzie miała nową wytwórnię banknotów. Umowa w sprawie drukarni jest warta 143 mln zł. Szef MSWiA przekonuje, że dzięki tej inwestycji "następne pokolenia" będą miały "pewność", że nie zabraknie polskiej waluty.
Szef MSWiA zapowiedział budowę nowej drukarni banknotów. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nowa drukarnia banknotów w Polsce. Wydamy na nią fortunę

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że w Polsce zostanie wybudowana nowa drukarnia banknotów. Wszystko dzięki podpisaniu umowy w sprawie nabycia nieruchomości przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) od Polfy Tarchomin.


– Nieruchomość ma 18 hektarów. Umowę zawarto na 143 mln zł – podkreślił szef resortu. Jak przyznał, zakup działki pod nową drukarnię to "jedna z większych transakcji w ostatnich latach na rynku nieruchomości warszawskich".

Nowa siedziba jest niezbędna, ponieważ gmach PWPW podlega ochronie konserwatora zabytków. W związku z tym nie może być przebudowywany.

Cel? Bezpieczeństwo przyszłych pokoleń

Kamiński przekonywał, że finalizacja transakcji między spółkami zapoczątkuje budowę "nowej, narodowej drukarni polskich banknotów i polskiej papierni, zakładu wytwarzającego papier zabezpieczony. W jego ocenie "to będzie strategiczna inwestycja z punktu widzenia państwa polskiego i ważna dla obywateli".

Jakie korzyści mamy mieć z nowej fabryki banknotów? Minister uważa, że "w ten sposób zabezpieczamy następne pokolenia Polaków, aby każdy obywatel miał pewność, że będzie miał dostęp do polskiej waluty, do gotówki".

Jak przekonywał, "żyjemy w trudnych czasach", a przez "ataki hakerskie i przerwy techniczne" pewność dostępu do złotego nie może zostać "zachwiana". Jego zdaniem fabryka pozwoli na drukowanie nowoczesnych banknotów i innych dokumentów.

Rewolucja w płatnościach bezgotówkowych na horyzoncie

Podczas gdy Polska wykłada setki milionów na drukarnie banknotów, w innych miejscach na świecie trwają prace nad przełomową zmianą w trakcjach bezgotówkowych. NFC Forum, organizacja nadzorująca standardy komunikacji bliskiego zasięgu, zapowiada, że rewolucja, która ułatwi zakupy, stanie się faktem w 2028 r.

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, najważniejsza modyfikacja to zwiększenie zasięgu działania płatności bezgotówkowych z 5 mm do 3 cm. Ponadto z pomocą jednego dotknięcia, z pomocą naszych urządzeń wykonamy kilka funkcji naraz. Wzrośnie też przepustowość ładowania za pośrednictwem bliskiego zasięgu, z 1 W do 3 W.

Na zmianach skorzystają również sprzedawcy. W standard smartfonów wyposażonych w NFC ma wejść funkcja SoftPOS, która pozwoli nam zastąpić terminale płatnicze. Dzięki temu płacenie zbliżeniowe może się jeszcze bardziej upowszechnić.