Nadzwyczajny budynek komunalny jak z klocków. Zobacz, gdzie w Polsce stanie takie cudo
Nazwano go bardzo bezpośrednio - Demonstrator Technologii. Modułowy, wydajny energetycznie dom powstaje właśnie w Mysłowicach. Zapowiada się, że będzie pierwszym w Polsce domem przyszłości. Czym jest ten innowacyjny projekt?
Jak powstaje Demonstrator Technologii?
Obiekt powstaje przy ulicy Karola Marki, w Mysłowicach, na osiedlu Rymera. Jego budowę sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach realizacji Projektu pozakonkursowego pn. "Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki" i jest to przedsięwzięcie wspierające strategię Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt wykonuje firma DMD Modular sp. z o.o.. Zostanie ukończony na jesieni i oddany do użytku w ramach budownictwa społecznego. Inwestycja jest szacowana na 17,4 mln złotych.
W jego skład wejdzie 27 mieszkań o powierzchniach od 45 do 68 metrów kwadratowych. Konstrukcja stanowi łącznie 56 gotowych modułów, przestrzennych prefabrykatów układanych warstwami jak widzimy na filmie. Są one od razu w pełni wyposażone w instalacje i umeblowane. Dom powstał praktycznie w 90 proc. gotowy w fabryce DMD Modular.
Jak nazwa wskazuje, to pierwszy budynek swojego rodzaju i kolejne nie są wykluczone.
Ekologiczne rozwiązania w Mysłowicach
Zaletą Demonstratora, oprócz skrócenia czasu budowy, są rozwiązania ekologiczne, które zmniejszają również jego koszty utrzymania i eksploatacji. Na serwisie izolacje.com.pl poinformowano, że będzie miał możliwość pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Dach i południową elewację pokryją panele fotowoltaiczne i kolektory solarne. Budynek ma być zdolny też do uzyskiwania energii z gruntu i odzyskiwania ciepła z zużytego powietrza.
Zainstalowany w nim będzie tzw. system gospodarowania wodą szarą, który wykorzysta wodę np. z kąpieli do spłukiwania toalet, a wodę z opadów do nawadniania ogródków.
Zielone inwestycje w Polsce
To nie pierwsza taka interesująca inwestycja w Polsce, ukierunkowana w stronę zielonego ładu. W Ostrołęce wybudowano nowoczesne linie recyklingu kartonów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/195638,nowa-linia-produkcyjna-w-zakladach-stora-enso-zmniejszy-zuzycie-surowcowDzięki wspólnej, wynoszącej ok. 29 mln. EUR inwestycji firm Tetra Pak i Stora Enso w Polsce rozpoczyna działanie nowa linia do recyklingu kartonów po napojach. Pozwoli ona potroić moce przerobowe recyklingu wspomnianych opakowań w kraju z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku.
Zapewni możliwość przyjęcia całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także dodatkowych wolumenów z sąsiednich krajów, w tym Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.