Uważaj, jak płacisz za parkowanie w Krakowie. Tak działają oszuści!

Sebastian Luc-Lepianka
14 lipca 2023, 19:30 • 1 minuta czytania
Naklejki na parkomatach w Krakowie wykradają dane o kartach płatniczych. W mieście działają oszuści, rozlepiający po mieście fałszywe kody QR do opłaty za parkowanie. To może być zaledwie początek tego typu prób kradzieży.
Naklejki na parkomatach kradną pieniądze. Fot. Jacek Boron/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Rozpoczął się sezon wakacyjny i nie brakuje doniesień o oszustach i cyberprzestępcach. Tym razem złodzieje atakują w Krakowie i próbują zagrać na potrzebie wygody, oferując nalepki z kodami QR, które mają rzekomo zapewnić szybki sposób na opłacenie miejsca parkingowego. Miasto Kraków zareagowało szybko, ale według specjalistów, to być może dopiero początek problemów.


Jak działa oszustwo na kod QR?

Fałszywe kody QR kierowały ofiarę na strony wyłudzające dane kart płatniczych. Ta metoda jest niestety znana i popularna nie bez powodu, jak zauważają eksperci.

– To znaczące, że w okresie wakacyjnym oszuści po raz kolejny sięgają po sprawdzony sposób, jakim są fałszywe kody QR. Cyberprzestępcy są niestety wytrawnymi obserwatorami i doskonale wiedzą, że w miejscach turystycznych przewija się teraz wiele ludzi, którzy chcą szybko i sprawnie zaparkować. Część z nich to turyści np. z zagranicy, którzy nie mają świadomości, jak w nowym miejscu wygląda system parkingowy. Na tym m.in. żerują oszuści. – tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Ekspert zaznacza, że spreparowane przez nich QR kody mogą wyglądać bardzo wiarygodnie, zawierać logotypy najpopularniejszych systemów płatności czy hasła zachęcające do szybkiego uiszczania opłat.

Jak płacić za parkowanie w Krakowie?

– Pamiętajmy, aby każdorazowo sprawdzać w nowym miejscu informacje o sposobach uiszczania opłat parkingowych np. na oficjalnej stronie miasta. Korzystajmy z oficjalnych i znanych aplikacji do płatności za parkowanie – informuje Kamil Sadkowski. Ekspert przypomina, że zawsze przydatne są programy antywirusowe.

W Krakowie, na Obszarze Płatnego Parkowania należy uiścić opłatę przez zakup biletu w parkomacie albo za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Umożliwiają to następujące apki: skycash, anypark.pl, mobilet, mpay, electronicparking, cityparkapp, flowbird, mka.malopolska.

W parkomatach wyposażonych w klawiaturę numeryczną lub panel dotykowy wymagane jest wpisanie prawidłowego numeru rejestracyjnego zaparkowanego samochodu.

– Dobrym sposobem ochrony jest też korzystanie z aplikacji skanujących kody, które umożliwiają podgląd całego adresu URL przed przejściem na stronę internetową. Jeśli adres wyda nam się podejrzany – w żadnym przypadku nie klikajmy w niego – dodaje ekspert.

Miasto Kraków informuje, co należy zrobić, gdy zauważy się podejrzany kod na parkomacie: zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 12 616 71 77 lub 12 616 75 55. Po kontakcie policja zabezpieczy ślady, a pracownicy Zarządu Dróg Miasta Kraków usuną fałszywe naklejki.

Tak przestępcy używają kodów QR

Ekspert ostrzega, że w czasie wakacji możemy spotkać się z kolejnymi wariantami tego typu wyłudzeń. Kody QR są wygodne i łatwe do użycia, ale jeśli pojawiają się w formach nalepek, powinny budzić nasze podejrzenia.

– Można sobie wyobrazić inne mutacje tego oszustwa i kody umieszczane np. na plakatach informujących o wydarzeniach kulturalnych, koncertach, ogłoszeniach np. o sprzedaży mieszkań, a nawet bilbordach reklamujących usługi i aplikacje bankowe – opowiada Kamil Sadowski.

– Tuż po agresji Rosji na Ukrainę w niektórych polskich miastach pojawiały się także plakaty z fałszywymi kodami QR i informacją o rzekomym zbieraniu danych o obywatelach Ukrainy zamieszkałych w Polsce. Każdorazowo należy bardzo uważnie przyglądać się takim komunikatom i nie działać mechanicznie – dodaje.

Ważne informacje dla turystów w Krakowie

Wewnętrzne lenistwo może nas kusić do łatwych opłat za jedno kliknięcie, ale dla własnego dobra lepiej zapoznać się z przepisami panującymi w miastach, które odwiedzamy. Nie dotyczy to tylko opłat za parkowanie. Np. w Krakowie od lipca obowiązuje prohibicja. O sprawie pisał Kamil Rakosza.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195737,nocna-prohibicja-w-krakowie-do-ktorej-godziny-mozna-kupic-alkohol

Oznacza to, że od tego momentu we wszystkich dzielnicach Krakowa o północy do godz. 5:30 będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Mowa zatem o sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, sklepach z produktami specjalistycznymi, np. winiarskich, domach handlowych, sklepach dyskontowych, punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach.