Prawdziwa ekspertka zgasiła Mentzena. Naopowiadał farmazonów o podatkach

Paweł Orlikowski
24 lipca 2023, 11:52 • 1 minuta czytania
Doradczyni podatkowa i wykładowczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśniła Sławomirowi Mentzenowi, że opowiada głupoty. Przestrzega też innych, by nie dawać wiary jego słowom i nie otwierać biznesów na Malcie.
Znowu poniósł go populizm. Sławomir Mentzen "wyjaśniony" przez prawdziwą ekspertkę od podatków. fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Sławomir Mentzen, prezes Nowej Nadziei i współprzewodniczący Konfederacji, który podbija media społecznościowe różnymi tezami bez pokrycia, zdobywając popularność przed wyborami – głównie wśród młodzieży – został zgaszony przez prawdziwą ekspertkę, która w odróżnieniu od niego zna się na rzeczy.


Jowita Pustuł, doradczyni podatkowa i radczyni prawna w PUSTULTAX oraz adiunktka Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego odniosła się do twitterowego wpisu Mentzena, w którym ten zapewnia, że na Malcie... nie płaci się podatków.

Malta to nie jest raj podatkowy i nie można wierzyć Mentzenowi. Przed czym przestrzega ekspertka: "Bardzo proszę uważać na tego typu opowieści i nie zakładać pochopnie spółek na Malcie" – napisała na swoim LinkedInie Pustuł.

Mentzen kontra ekspertka. Wiedza znowu wygrywa z populizmem

"Czujesz to? To Malta, synu. Nic na świecie tak nie pachnie. Uwielbiam zapach niepłaconych podatków o poranku" – napisał na Twitterze Sławomir Mentzen odwiedzając Maltę.

"Raz nasi zakładali tu jedną spółkę przez dwanaście godzin. Kiedy było po wszystkim, nie zapłaciliśmy ani jednego euro podatku. Ten zapach: jak zapach pieniędzy. Całe sprawozdanie finansowe pachniało zwycięstwem" – dodał.

Ekspertka podatkowa Jowita Pustuł wypunktowała wszystkie błędy wschodzącego polityka, który od początku kroczy drogą populizmu:

Co do ostatniego punktu, doradczyni podatkowa rozwija myśl: "Każde z tych pojęć jest nieprecyzyjne. Dlatego ostrożność jest konieczna. Organ podatkowy będzie się zastanawiał, czy – gdyby nie kwestie podatkowe – nasza czynność, polegająca na założeniu spółki zagranicznej i wykorzystaniu jej do dalszych operacji, zostałaby przeprowadzona (szuka tzw. czynności odpowiedniej). Czynność odpowiednia może polegać także na zaniechaniu działania (czyli braku czynności)".

"Proszę nie wierzyć we wszystko. I nie ufać każdemu. Zawsze proszę pytać o skutki krótkoterminowe oraz długoterminowe podejmowanych decyzji. Być może Pan Mentzen jest świetnym doradcą podatkowym i wszystko dokładnie wyjaśnia. Nie wiem tego. Piwa nie lubię. Na piwo nie chodzę. Ważne żeby Państwo dokładnie pytali co się dzieje na etapie zakładania spółki. ALE także w czasie jej funkcjonowania. Oraz likwidacji. Wszystko jest równie ważne" – dodała Pustuł (pisownia oryginalna).

"PS. I proszę nie pić za dużo piwa. Żeby Państwo po tym piwie nie mieli kaca" – podsumowała swój wpis Jowita Pustuł, nawiązując do sławetnych spotkań z Mentzenem przy piwie, na których sprzedaje trunek z własnego browaru. Po jednym ze spotkań trudno było mu ustać na nogach, co nie umknęło uwadze mediów.

Mentzen kontra gospodarka

Wcześniej w INNPoland przyjrzeliśmy się poglądom gospodarczym lidera Nowej Nadziei i Konfederacji. Jego propozycje mogą co najmniej budzić zdziwienie.

Mentzen jest doktorem ekonomii, zawodowo zajmuje się doradztwem podatkowym. Udowadniał już, że można "na firmę" kupić konsolę do gier i służby skarbowe nie mają się do czego przyczepić.

Polityk chce obniżenia podatków, i to znacznego. "Uprościmy system finansów publicznych i zreformujemy sposób opodatkowania dochodów, wprowadzając powszechną ulgę podatkową ("PIT 0%"), likwidując obecny podatek dochodowy od osób fizycznych i składki do ZUS" – czytamy na stronie jego partii.

Problem w tym, że niższe podatki oznaczają niższe wpływy do budżetu. Rezygnacja ze wspomnianych w programie Konfederacji danin kosztowałaby budżet ok. 300 mld złotych. Z czegoś więc trzeba byłoby zrezygnować.

Mentzen chce też zlikwidować ZUS i wypłacać emerytury bezpośrednio z budżetu. W tym roku ZUS wyda na świadczenia ponad 300 miliardów złotych. Skąd Mentzen weźmie te pieniądze, skoro chce zrezygnować z większości podatków? Nie wiadomo.

Likwidacja 500+

Współprzewodniczący Konfederacji pytany o kontynuację programu 500 plus zwrócił uwagę, że przyrost naturalny jest niższy niż w okresie przed wprowadzeniem świadczenia. – Ten program, jeśli chodzi o stronę demograficzną, w ogóle nie działa – przekonywał. Tu ma rację, dane są jednoznaczne.

Według Mentzena 500 plus należy znieść, zaznaczył jednak, że jest to jego prywatna opinia. – Konfederacja zastanawia się nad swoim zdaniem – tłumaczył. Jak dodał, zamierza przekonać kolegów z partii do swojego stanowiska.

Według ostatnich sondaży partia, ugrupowanie, którego jest liderem, może liczyć w nadchodzących wyborach na sporą liczbę mandatów. Partia Mentzena nazywa się teraz "Nowa nadzieja", wchodzi w skład Konfederacji. Sam Sławomir Mentzen jest jej liderem, piastując stanowisko współprzewodniczącego.

Wbrew pozorom dość trudno dopatrzyć się w Nowej Nadziei i Konfederacji jakiegoś konsekwentnego programu gospodarczego. Z sieci zniknęło "100 ustaw Mentzena", które napisał w 2019 roku.

Sprawa ich zniknięcia jest tajemnicza, dziś zachowało się niewiele z nich. Najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że Mentzen po prostu nie chce ich pokazywać, bo wiele z jego pomysłów (bicie dzieci, nierozerwalność małżeństwa) jest – delikatnie mówiąc – kontrowersyjna.