Które partie polityczne chcą zmienić hodowlę zwierząt w Polsce? Oto ranking wyborczy

Sebastian Luc-Lepianka
25 września 2023, 12:43 • 1 minuta czytania
Jakie poglądy mają partie na prawa zwierząt? W kraju przeprowadzono akcję, której efektem jest raport ukazujący, która partia i jak zamierza poprawić los zwierząt w Polsce. Postulaty partii wpłyną na chów zwierząt, przemysł hodowlany i warunki życia zwierząt przeznaczonych na produkcję. Trzy partie stoją wysoko na podium, a jedna trzyma się daleko z tyłu.
Ranking partii, które popierają lub sprzeciwiają się ważnym zmianom dla zwierząt. Fot. Véronique Pipers/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

15 października może zmienić życia nie tylko nas, Polaków, ale i naszych mniejszych braci. W badaniu Wybory Dla Zwierząt 2023 pięć organizacji pod wodzą Fundacji Alberta Shweitzera odpytywało polityków o najważniejsze kwestie związane z dobrostanem zwierząt. Poruszono także najpilniejsze zmiany związane z postulatami organizacji zaangażowanych w inicjatywę.


Ranking pomaga się zorientować, które ugrupowania wspierają prawa zwierząt, rozważają ekologiczne alternatywy i zmiany dla rolnictwa, a które się temu sprzeciwiają.

Co partie mówią o zwierzętach?

Za odpowiedzi na pytania partie polityczne otrzymywały punkty dodatnie bądź ujemne. Najbardziej przyjazna zwierzętom jest partia Razem (76,6 punktów), Nowa Lewica (73,4 punkty) i Zieloni (63,7 punktów). 

Na szarym końcu znajduje się Konfederacja z wynikiem 51,3 punktów i największą ilością głosów "przeciw" na zadawane pytania. Zaskoczenia brak. Mówimy w końcu o partii, której członkowie jawnie deklarują się pod odebraniem praw zwierząt i określają relacje z domowymi pupilami jako "pasożytnictwo".

Pełen ranking pt. "Jak ważna jest ochrona zwierząt hodowlanych" wygląda następująco:

Większość partii politycznych deklaruje odejście od chowu klatkowego, wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra, zakaz sprzedaży ryb przeznaczonych do konsumpcji, oraz wprowadzenie regulacji ograniczających oddziaływanie ferm przemysłowych na lokalne społeczności.

Żadna z partii nie podpisała się pod postulatami zakazu uboju jednodniowych piskląt płci męskiej (traktowanych w fermach przemysłowych jako odpad) ani pod stopniową transformacją przemysłu hodowli zwierząt na produkcję roślinną opartą na dotacjach i wsparciu przedsiębiorców rolnych.

Razem i Nowa Lewica są jedynymi partiami zgadzającymi się na wprowadzenie zmian na ustalenie przyczyn stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej oraz na przekierowanie środków na wsparcie zrównoważonej żywności, oraz działania przeciwdziałające negatywnym zmianom klimatycznym i ochronę bioróżnorodności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Konfederacja jest też jedyną partią, która odpowiedziała negatywnie na te pytania. 

Wybory dla zwierząt 2023

Postulaty sprawdzała Fundacja Alberta Shweitzera oraz organizacje Compassion in World Farming Polska, Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Green REV Institute i Eurogroup for Animals

Chcemy poinformować wyborców zainteresowanych losem zwierząt hodowlanych o poglądach i planach partii politycznych w zakresie ochrony ich praw – mówi Grzegorz Stachacz, Dyrektor Fundacji Alberta Schweitzera. – Zależy nam na wytworzeniu presji na politykach w związku z koniecznością podjęcia pilnych działań skutkujących poprawą dobrostanu zwierząt gospodarskich – dodaje Stachacz.

Porównanie stanowisk partii zostało opracowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez partie polityczne na kwestionariusze dostarczone przez organizacje oraz deklaracji partii politycznych wyrażonych w inny sposób. 

"Przy konstruowaniu rankingu wzięto pod uwagę treść opublikowanych przez partie programów politycznych i działalność parlamentarną posłów i posłanek danej partii w kadencji 2019-2023 w zakresie dotyczącym zwierząt hodowlanych, w tym wniesione projekty ustaw, zgłoszone interpelacje poselskie i wyniki głosowań na posiedzeniach Sejmu, jak również wyniki porównania stanowisk partii politycznych" – czytamy w rankingu.

Szczegóły rankingu, wyjaśnienia za postulatami i działaniem misji znajdziecie na stronie internetowej.

Milczący PiS

W informacji jaką otrzymaliśmy od Fundacji Alberta Schweitzera, dowiadujemy się, że PiS na temat praw zwierząt milczy. Jak pisaliśmy na INNPoland, nie jest to jedyna kwestia, jaką omijają snopy reflektorów partii Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj także: https://innpoland.pl/198208,program-wyborczy-pis-tego-kaczynski-nie-obiecuje-polakom

W programie wyborczym i na konwencjach politycy ekipy rządzącej nie zająknęli się m.in. o zasiłku pogrzebowym i śmieciówkach, a w walce z inflacją wywieszają białą flagę. Tych pięć spraw nie będzie wśród priorytetów na kolejne cztery lata w "Polsce PiS" i zdaniem ekspertów dowodzi, że kampania partii Kaczyńskiego jest "pełna nieodpowiedzialnego populizmu".