Dwie noce spadających gwiazd. Podpowiadamy, kiedy i jak patrzeć w górę

Maria Glinka
01 października 2023, 12:13 • 1 minuta czytania
Październik przyniesie mnóstwo wrażeń wszystkim miłośnikom kosmicznych obserwacji. Na niebie pojawią się spadające gwiazdy. Podpowiadamy, kiedy i jak je obserwować.
Dwie noce spadających gwiazd w październiku. Fot. Maciej Witkowski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Noce spadających gwiazd. Pierwsze kosmiczne deszcze już za moment

Na październikowym niebie pojawią się dwa roje meteorów – Drakonidy i Orionidy. Podczas poprzednich nocy spadających gwiazd zdarzało się, że na niebie widoczne były setki meteorów. Niewykluczone, że ten scenariusz powtórzy się także w tym roku.


Kiedy dokładnie? Portal earthsky.org, który zajmuje się obserwacjami astronomicznymi, informuje, że najlepsze warunki do oglądania roju Drakonidów wystąpią już w niedzielę 8 października 2023 r. w godzinach wieczornych.

Ten rój jest związany z pozostałością komety 21P/Giacobini–Zinner. O tym, jak wiele zobaczymy tego dnia na niebie, przesądzi pogoda.

Kiedy obserwować Orionidy? Szykuje się podniebny spektakl

Na fanów podniebnych obserwacji czeka też druga noc spadających gwiazd. Dwa tygodnie po Drakonidach pojawią się Orionidy. Eksperci szacują, że maksimum deszczu meteorów przypadnie w sobotę 21 października 2023 r.

Tego dnia obserwacje mogą być wyjątkowe z uwagi na dość niecodzienne zjawisko. Czasami spadające meteory zostawiają po sobie trwałe ślady. Zdarza się, że wytwarzają kule ognia, które zapierają dech w piersiach na nocnym niebie.

Jeśli warunki pogodowe będą wyjątkowo sprzyjające, to rój Orionidów powinien być widoczny w każdym regionie Polski.

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Deszcze meteorów najlepiej obserwować w miejscach oddalonych od sztucznych świateł. Jeśli chcemy zapewnić sobie najlepsze warunki do oglądania nieba, to możemy np. wybrać się na wycieczkę za miasto. Warto także zadbać o to, aby nieba nie zasłaniały budynki czy drzewa.

Mapy zanieczyszczenia świetlnego z takich stron jak darksitefinder.com wskazują, że najgorsze miasta do obserwacji gołym okiem to: Katowice, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Warszawa.

Kosmiczny sznur i noc spadających Perseidów

Świadkami wyjątkowego spektaklu byliśmy również we wrześniu. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl 13 i 14 września można było obserwować sznur satelitów Starlink V2 mini, które zostały wyniesione na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska.

Na wyjątkowo dobrą widoczność mogą liczyć mieszkańcy zachodniej Europy. Tam przeloty są nie tylko najdłuższe, lecz także wysokie. W Polsce na najlepsze widoki mogli liczyć mieszkańcy centralnych i zachodnich regionów kraju.

Z kolei w połowie sierpnia mogliśmy obserwować spadające gwiazdy. Największa aktywność roju Perseidów przypadła w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy są szczególnie fascynujące do obserwacji z powodu swojej regularności i jasności. Jako ludzkość obserwujemy je już blisko 2 tys. lat. Są widoczne gołym okiem, a w najlepszych warunkach na niebie nawet widać 100 meteorów w godzinę.