Polska miliarderka zbuduje potężną farmę na Bałtyku. Będzie praca dla 10 tysięcy osób

Adam Bysiek
10 kwietnia 2024, 10:47 • 1 minuta czytania
Krok w stronę zrównoważonej przyszłości energetycznej stał się faktem, gdy kontrolowana przez Dominikę Kulczyk firma Polenergia oraz renomowany producent energii Equinor ogłosili, że są coraz bliżej uruchomienia największej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
Farma wiatrowa na Bałtyku – Dominika Kulczyk rozpoczyna budowę MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Projekt, który ma znaczący wpływ na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, już od dłuższego czasu budził zainteresowanie ekspertów, ponieważ jego realizacja ma doprowadzić do stworzenia nawet 10 tysięcy nowych miejsc pracy.


Największa farma wiatrowa na Bałtyku

Wspólny komunikat firm Polenergia i Equinor oznajmia, że projekt Bałtyk I, będący największą farmą wiatrową na morzu Bałtyckim, osiągnął kluczowy etap rozwoju. To nie tylko kamień milowy dla odnawialnej energii w Polsce, ale także znaczący krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej regionu.

Projekt Bałtyk I wyznacza nowy standard dla energetyki wiatrowej na Bałtyku, będąc zarówno największym, jak i najbardziej zaawansowanym przedsięwzięciem w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Mowa o trzech projektach: Bałtyk I, Bałtyk II oraz Bałtyk III. Mają one łącznie generować nawet do 3 GW. To potężny krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 i zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksu energetycznym.

Bałtyk I, mający szacowaną moc maksymalną na poziomie 1560 MW, będzie kluczowym elementem w dostarczaniu zielonej energii dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych. To nie tylko znaczący krok w kierunku redukcji emisji CO2, ale także potencjalne wsparcie dla zrównoważonego rozwoju kraju poprzez obniżenie zależności od tradycyjnych źródeł energii.

Rekordowa liczba nowych miejsc pracy

Nowy rozdział w historii polskiej energetyki zielonej otwiera się wraz z zapowiedzią rozpoczęcia prac budowlanych w bazie serwisowej w Łebie.

To kluczowy element infrastruktury, który będzie pełnił rolę centrum logistyczno-operacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Firmy zaangażowane w ten ambitny projekt zapowiadają, że otworzenie bazy przyniesie nie tylko korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne, generując nawet 10 tysięcy nowych miejsc pracy.

"Baza serwisowa w Łebie będzie kluczowym ogniwem w zapewnieniu bezpiecznego i skutecznego funkcjonowania morskich farm wiatrowych przez okres 30 lat ich eksploatacji" – podaje TVN24 Biznes i Świat.

To właśnie tutaj będą koncentrowane działania serwisowe, naprawcze oraz logistyczne związane z utrzymaniem turbin i infrastruktury morskiej. Zgodnie z zapowiedziami firm, w bazie będzie zatrudnionych około 100 osób, co stanowi istotne wsparcie dla lokalnej społeczności w Łebie i okolicach.

Prezes Equinor, Michał Jerzy Kołodziejczyk, ogłosił ambitne plany dotyczące uruchomienia farm wiatrowych na Bałtyku. Zgodnie z przekazanymi informacjami, projekty Bałtyk II i III mają zostać uruchomione już w 2027 roku, natomiast największy z nich, Bałtyk I, rozpocznie swoją pracę dwa lata później, czyli w 2029 roku.