Badanie Oatly. Wciąż nasza wiedza o alternatywach roślinnych pozostawia wiele do życzenia
Oatly otworzyło w Warszawie "Bar NIEMleczny" na jeden dzień.
- 11 kwietnia Oatly przekształciło na jeden dzień legendarny warszawski bar mleczny "Bar Prasowy" w"Bar NIEMleczny". W menu znalazły się typowe polskie dania przygotowane na bazie produktów owsianych zamiast mleka krowiego.
- "Bar NIEMleczny" i Oatly pokazują, że produkty mleczne można zastąpić równie smacznymi odpowiednikami roślinnymi: od 15 kwietnia na miesiąc do menu zostaną dodane dwie wegańskie potrawy.
- Według reprezentatywnych badań Polacy cenią smak mleka krowiego, ale nie zdają sobie sprawy z wpływu produktów pochodzenia zwierzęcego na klimat.
Oatly – It’s like milk but made for humans
Słynna kampania Oatly "It's like milk but made for humans" zachęca polskich konsumentów do przejścia na bardziej zrównoważoną i świadomą dietę. Zastąpienie jak największej ilości litrów mleka krowiego napojem owsianym pomaga naszej planecie: ma on średnio mniejszy wpływ na klimat niż mleko krowie2. Aby zrealizować swoją misję na polskim rynku, Oatly zleciło badanie3 mające na celu zbadanie stanu wiedzy na tematy związane ze zrównoważonym i zdrowym odżywianiem, różnymi rodzajami diet oraz ich wpływem na środowisko.
Jednym z głównych wniosków jest to, że pomimo rosnącej świadomości ekologicznej na całym świecie, edukacja w tych obszarach jest nadal potrzebna. Prawie jedna czwarta uczestników (24 proc.) uważa, że dieta wykluczająca produkty pochodzące z mleka krowiego szkodzi klimatowi, podczas gdy 6% wyobraża sobie, że jest ona raczej przyjazna dla klimatu. Według wielu badań to właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego mają ogólnie wyższy wpływ na klimat niż produkty roślinne4.
– Badanie pokazuje, że wielu Polaków wydaje się być nieświadomych wpływu systemu żywnościowego na środowisko. Prawda jest jednak taka, że nasz obecny system żywnościowy jest odpowiedzialny za około jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka5, z czego połowa pochodzi z sektora zwierzęcego6. Najnowszy raport IPCC potwierdza, że wybór diety opartej w większym stopniu na produktach pochodzenia roślinnego ma pozytywny wpływ na łagodzenie zmian klimatycznych. Postrzegamy to jako okazję do edukowania na temat bardziej zrównoważonych nawyków żywieniowych opartych na roślinach. Chcemy pokazać poprzez nasze produkty, że taka dieta wcale nie jest kompromisem i smakuje równie dobrze, jeśli nie lepiej" – mówi Svenja Fritz, General Manager w Oatly DACH & Poland.
Klasyki kuchni polskiej w całkowicie roślinnym wydaniu
Uczestnicy badania wydają się być raczej przywiązani do smaku mleka krowiego, prawie połowa z nich twierdzi, że spożywa produkty mleczne, ponieważ do tej pory nie znaleźli smacznych alternatyw1. Aby przekonać warszawiaków, że produkty roślinne są równie smaczne, 11 kwietnia odbyło się specjalne wydarzenie zorganizowane przez Oatly: legendarny warszawski bar mleczny "Prasowy" na jeden dzień zamienił się w "Bar NIEMleczny".
"Prasowy" to nie tylko kultowe miejsce z bogatą historią, ale także integralna część stolicy, przyciągająca zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy cenią sobie doskonałą kuchnię. Oatly z sukcesem udowodniło, że dieta roślinna nie przeszkadza w delektowaniu się tradycyjnymi polskimi potrawami. Dwie szefowe kuchni Jagna Niedzielska i Maria Przybyszewska zachwyciły klasycznymi daniami znanymi z barów mlecznych, ale w wersji bez mleka krowiego.
Goście tego wyjątkowego wydarzenia mieli okazję zagłosować na swoje dwa ulubione dania: pulpety z soczewicy i pieczarek w sosie koperkowym oraz bitki sojowe z chrzanowym purée trafią do menu "Prasowego" na najbliższy miesiąc, począwszy od 15. kwietnia, dzięki czemu bywalcy restauracji będą mogli sami przekonać się o zaletach diety roślinnej.
Przypisy:
1. Badanie IQS na zlecenie Oatly pt. „Zrównoważone żywienie i roślinne zamienniki produktów spożywczych w Polsce”, CAWI na reprezentatywnej próbie N=1000 w wieku 16-60 lat, marzec 2024 r.
2. Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers. Science, 360(6392), 987-992. Badanie IQS na zlecenie Oatly pt. „Zrównoważone żywienie i roślinne zamienniki produktów spożywczych w Polsce”, CAWI na reprezentatywnej próbie N=1000 w wieku 16-60 lat, marzec 2024 r.
3. Badanie IQS na zlecenie Oatly pt. „Zrównoważone żywienie i roślinne zamienniki produktów spożywczych w Polsce”, CAWI na reprezentatywnej próbie N=1000 w wieku 16-60 lat, marzec 2024 r.
4. Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers. Science, 360(6392), 987- 992. https://doi.org/10.1126/science.aaq0216
5. Crippa, M., Solazzo, E., Guizzardi, D., Monforti-Ferrario, F., Tubiello, F. N., & Leip, A. J. N. F. (2021). Food systems are responsible for a third of global anthropogenic GHG emissions. Nature Food, 2(3), 198-209. https://doi.org/10.1038/s43016-021-00225-9
6. Xu, X., Sharma, P., Shu, S. et al. (2021). Global greenhouse gas emissions from animal-based foods are twice those of plant-based foods. Nat Food 2, 724–732. https://doi.org/10.1038/s43016-021-00358-x