W Biedronce i Lidlu zapłacimy więcej. Sklepy zaczną doliczać nową opłatę

Marcin Gościński
26 lipca 2024, 14:43 • 1 minuta czytania
W dużych sklepach pojawią się nowe opłaty. Trzeba będzie je uiszczać przy okazji kupowania popularnej grupy produktów. Na szczęście, po skorzystaniu ze specjalnej maszyny, pieniądze będzie można odzyskać. Zmiany pojawią się prawdopodobnie w następnym roku.
Niedługo w sklepach będziemy płacić jeszcze więcej PIOTR KAMIONKA/REPORTER/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Niedługo wybierając się do sklepów takich jak Biedronka, Lidl, czy innych sieci, do zakupów będzie doliczana kolejna opłata. Nowy koszt dotyczy jednak konkretnego rodzaju asortymentu. Oznacza to, że nie zawsze trzeba będzie dopłacać.


Zmiana zostanie wprowadzona w następnym roku. Zostaną nią objęte sklepy, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych. Staną tam specjalne maszyny, umożliwiające utylizację opakowań.

Od kiedy trzeba będzie zapłacić więcej przy okazji zakupów?

Klienci będą uiszczać nową opłatę od 1 stycznia 2025 roku. Wiąże się ona z wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Za pośrednictwem specjalnych automatów klienci będą mogli zutylizować opakowania z materiałów takich jak plastik, szkło i metal. Po wykonaniu tej czynności, konsumentom zostanie zwrócona kwota, którą pozostawili, płacąc za kaucję nałożoną na produkty przy kasie.

Biedronka i Lidl przygotowują się do wdrożenia zmian. W niektórych sklepach pojawiły się nawet automaty, które wkrótce zostaną wykorzystane do zbiórki opakowań. Lidl rozpoczął pierwsze testy w 2022 roku. Już w 2023 roku sieć poinformowała, że klienci, korzystając z urządzeń, uzyskali 100 tys. zł, które mogli wykorzystać w ramach voucherów.

Natomiast w Biedronkach zaczęto stawiać recyklomaty. Podobnie jak w przypadku Lidla, również i w recyklomatach można utylizować opakowania. Aktualnie, korzystając z automatów do recyklingu w Biedronce, czy Lidlu, klienci otrzymywali vouchery na 5 gr za oddanie opakowania. Od 2025 roku to się zmieni – wraz z wprowadzeniem nowej opłaty.

O ile więcej klienci będą płacić w sklepach?

Wraz z wprowadzeniem systemu kaucyjnego, od 1 stycznia 2025 roku klienci będą musieli uiszczać nową opłatę. Cennik prezentuje się następująco:

Naliczanie opłat działa w ramach systemu kaucyjnego. Sklepy nakładają je za każde opakowanie. Oznacza to, że za trzy jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów dopłacimy 1,50 zł, a na przykład za pięć wielorazowych butelek szklanych do 1,5 litra – pięć złotych.

W jakich przypadkach system kaucyjny nie będzie obowiązkowy?

Warto wiedzieć, że system kaucyjny nie będzie obowiązkowy w przypadku mniejszych sklepów. Dodatkową opłatę będą musiały doliczać dyskonty o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych, a później odbierać opakowania za pośrednictwem automatów i zwracać kaucję.

Wszyscy czekają jeszcze na ostateczną wersję ustawy, żeby upewnić się, czy nic się już nie zmieni. Sieci handlowe są frontem systemu kaucyjnego. Jeśli do 2025 r. operatorzy czy producenci nie będą gotowi, konsumenci nie będą mieli pretensji do nich, tylko do sieci handlowych, w których nie będą mogli zwrócić butelek. Dlatego uważamy, że system powinien wystartować 1 czerwca 2026 r.Karol StecPolska Organizacja Handlu i Dystrybucji / wypowiedź dla Dziennika Gazety Prawnej

Organizacje społeczne i ekologiczne zabiegają, aby nowa opłata i cały system związany z tą zmianą, jak najszybciej zaczęły obowiązywać. Może jednak pojawić się opóźnienie. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że nie wszystkie sieci handlowe mogą zdążyć i przygotować się organizacyjnie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207572,zabka-jest-poza-konkurencja-kasy-samoobslugowe-moga-same-akceptowac-zakupy