Z psem i kotem jak z autem. Trzeba będzie je zarejestrować. Inaczej dostaniesz karę

Marcin Gościński
10 września 2024, 13:40 • 1 minuta czytania
W ramach nowelizacji przepisów przez Komisję Europejską w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek rejestracji i zakładania chipów psom i kotom. W wykazie prac Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się już projekt ustawy. Jeśli wejdzie ona w życie i właściciel czworonoga nie będzie się stosował do jej przepisów, to dostanie karę.
Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafił projekt Ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów PIOTR KAMIONKA/REPORTER/eastnews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy. Wedle jej założeń, psy i koty mają podlegać obowiązkowemu znakowaniu i rejestracji.


Zgodnie z celami projektu Ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów bazę danych ma prowadzić Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast właścicieli, jeśli nie zarejestrują zwierzaka, będzie czekać kara.

Na czym ma polegać rejestracja psów i kotów?

Funkcjonowanie Ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów ma być oparte na systemie teleinformatycznym, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) będą zbierane podstawowe dane. Mają umożliwić identyfikację zarejestrowanego zwierzaka, a także jego właściciela.

Kiedy trzeba będzie zarejestrować psa lub kota?

Rejestrację psa trzeba będzie przeprowadzić nie później niż w trakcie pierwszego, obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Natomiast kota będzie trzeba zarejestrować nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Konieczna ma być identyfikacja psa lub kota przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadzi identyfikację, powinna w takiej sytuacji na koniec wydać właścicielowi zaświadczenie. Ma w nim znaleźć się data jej dokonania i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie będzie przechowywane do końca życia psa lub kota.

Kto będzie mógł uzyskać dostęp do danych KROPiK?

Informacje na temat zarejestrowanego psa, kota, a także właściciela będą udostępniane podmiotom, takim jak policja i straż miejska lub gminna. Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów ma być również dostępny dla:

Dane o zwierzętach mogą być niezbędne do realizacji ustawowych zadań wymienionych podmiotów. Wskazane instytucje będą miały również prawo wykorzystać informacje, chociażby do skontaktowania się z właścicielem w przypadku zagubienia się zwierzęcia.

Kto nałoży karę za brak rejestracji psa lub kota?

Jeśli właściciel zwierzęcia nie dopełni obowiązku i nie oznakuje ani nie zarejestruje psa lub kota, to będzie podlegać karze grzywny. Wedle projektu ustawy, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zostaną upoważnieni do nakładania mandatów karnych.

Kontrolę będą mogli przeprowadzić:

Obowiązkowe zakładanie chipów obejmie obligatoryjnie wszystkie psy urodzone po dniu wskazanym w komunikacie, który określi moment obowiązywania ustawy. Do tej grupy zaliczą się też psy i koty urodzone przed tą datą, jeśli będą wprowadzone do obrotu lub przyjęte do schroniska dla zwierząt, czy też w nim utrzymywane.

Obowiązek rejestracji obejmie też fakultatywnie inne psy i koty. Ma się to dziać na wniosek właściciela – jeśli zwierzęta nie będą wprowadzane do obrotu lub przebywały w schronisku dla zwierząt.

KROPiK zostanie podłączony do mObywatela

Projekt zakłada, że bazy danych KROPiK zostaną zintegrowane z usługą mObywatel. Właściciele zwierząt będą mogli dzięki temu przeglądać dane identyfikacyjne psów i kotów oraz posiadacza, a także aktualizować informacje z poziomu aplikacji.

Udostępniona zostanie również opcja śledzenia terminów wizyt u lekarza weterynarii, czy przypomnienia o obowiązkowych szczepieniach. Używając aplikacji mObywatel, właściciele zwierząt będą mogli także zgłosić zagubienie lub odnalezienie psa i kota.

Czytaj także: https://innpoland.pl/208034,mobywatel-wyposazony-w-opcje-platnosci-to-przelomowa-funkcja