Zmiany w ZUS. W październiku seniorzy otrzymają emerytury w inne dni

Marcin Gościński
04 października 2024, 09:17 • 1 minuta czytania
W październiku 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił harmonogram wypłat emerytur. Emeryci otrzymają świadczenia w innych terminach. To nie jedyna nowość w tym miesiącu. Seniorzy dostaną wyższe przelewy ze względu na waloryzację.
ZUS w październiku 2024 przeleje emerytury w późniejszych terminach EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zazwyczaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w następujących terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Ze względu na to, że w październiku trzy z wymienionych dat przypadają na weekendy, harmonogram przelewów będzie zmieniony.


Sytuacja oznacza, że jednostka wypłaci niektóre świadczenia wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunie przelewy emerytur z trzech dni:

Zamiast tych terminów, seniorzy otrzymają pieniądze w październiku z tytułu emerytury w dniach: wtorek (1.10 – termin już minął), piątek (4.10), czwartek (10.10), wtorek (15.10), piątek (18.10) oraz piątek (25.10).

W październiku emeryci dostają wypłaty po waloryzacji

W październiku zmieniają się nie tylko terminy wypłat emerytury, ale także jej wartość. Za sprawą waloryzacji przeprowadzonej w marcu 2024 roku, świadczenie wzrosło o 12,12 proc. To efekt korekty, którą warunkuje wzrost inflacji. Dzięki temu seniorzy dostają od ZUS pieniądze, które utrzymują wartość nabywczą.

Aktualnie minimalna emerytura po waloryzacji wynosi 1780,96 zł brutto. Jest to szczególne wsparcie dla seniorów, którzy odbierają najniższe świadczenia. Dzięki regularnym waloryzacjom, wielu emerytów łagodniej przechodzi wyzwania związane z rosnącymi kosztami życia.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2025 roku?

Waloryzacja emerytur w Polsce w 2025 roku będzie zależała od wskaźnika inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Zazwyczaj informacje są ogłaszane w I kwartale. Od 1 marca 2025 roku planowane są zmiany, a zgodnie z założeniami budżetowymi wskaźnik waloryzacji ma wynieść minimum 6,78 proc.

Oznacza to, że podwyżka świadczeń nie będzie tak duża jak w roku obecnym. Wynika to z przewidywanego zahamowania inflacji. Prawdopodobnie wpłynie to również na mniejszą potrzebę korekty świadczenia dla seniorów w przyszłości.

Czytaj także: https://innpoland.pl/208786,jeden-i-pol-procent-opp-rekordzisci