Nowa składka zdrowotna już od przyszłego roku. Kto zyska, a kto straci na zmianach?

Wiktor Knowski
20 listopada 2024, 13:11 • 1 minuta czytania
Łatwo nie było, ale się udało. Rząd po roku starań przyjął projekt obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Sprawdzamy kto i ile zaoszczędzi na reformie. 
Donald Tusk w trakcie posiedzenia rządu 19 listopada 2024 r. Fot. Filip Naumienko/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o przyjęciu dwóch aktów: autopoprawki do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców na rok 2025 i na 2026. Zmiany mają nie tylko zmniejszyć wydatki mniejszych przedsiębiorców, ale dodatkowo uprościć zasady rozliczenia. 


Z początkiem stycznia przyszłego roku minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Według nowego prawa będzie ona obniżona dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej, na podatku liniowym oraz za pomocą karty podatkowej. 

Nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025.

Składka zdrowotna w 2026 

Już teraz znamy wysokość składki zdrowotnej, która zacznie obowiązywać po 2025 roku. Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie podatku liniowego oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyniesie ona 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Te przepisy dotyczyć będą osób, które osiągają w danym miesiącu dochód w wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, wliczając w to wypłaty z zysku. 

W przypadku przekroczenia 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki. Jeżeli natomiast przedsiębiorca rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składka wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/208816,rzad-odklada-reforme-vacatio-legis

Zmiana składek dotyczyć będzie przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. 

Jeżeli nasz przychód przekroczy 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki. Od początku 2026 roku uchylona zostanie również możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Kto zyska i ile to będzie kosztowało?

"Przyjmiemy dzisiaj decyzje, które nie tylko uchronią polskich, przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorców od podwyżki tej składki, ale także zauważalnie ją obniżą w porównaniu do dzisiejszego stanu rzeczy" – zapowiadał jeszcze przed posiedzeniem sejmu premier Donald Tusk. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/209465,czy-wigilia-bedzie-dniem-wolnym-od-pracy-kiedy-zapadnie-decyzja

Na zmianach przedstawionych przez rząd ma skorzystać ok. 2,5 mln osób. W samym 2025 z reformy może skorzystać nawet 935 tys. przedsiębiorców. Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki niej nawet 100 zł miesięcznie.

Reforma ma kosztować ok. 945 mln zł.

"To kompromis między tym, co jest w tej chwili możliwe finansowo i systemowo a oczywistymi potrzebami przedsiębiorców" – mówił we wtorek premier.