Jak zima to kakao. W tym roku jest rekordowo drogie, a powód zaskakuje
Ostatnie miesiące nie należały w Afryce Zachodniej do najłatwiejszych. Nowy rok rozpoczął się od suszy i wiatrów, które były silniejsze niż zwykle. Od maja region regularnie nawiedzały ulewne deszcze. Te spowodowały wylewy rzek i powodzie. Woda uniemożliwiła plantatorom dostanie się do pól, co opóźniło zbiory.
Kakao gorszej jakości
Odpływ i wchłonięcie wody przez glebę wcale nie byłoby całkowitym wybawieniem plantatorów z Afryki Zachodniej. Ci przyznają, że ulewne deszcze, które nawiedzały region przez pół roku, wpłynęły na jakość ziaren.
Choroby uszkodziły, a nawet zniszczyły wiele kakaowców.
Mimo że w październiku przestało padać, sytuację trudno jest określić mianem "lepszej". Listopad przyniósł ze sobą 30-stopniowe upały, co szybko wysuszyło glebę. Skarżą się na to farmerzy m.in. z Nigerii, Ghany czy Wybrzeża Kości Słoniowej.
Najbliższe dni będą kluczowe dla przyszłorocznych zbiorów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/209062,kawa-coraz-drozsza-powodem-kryzys-klimatycznyKakao będzie droższe
Niepewna sytuacja Wybrzeża Kości Słoniowej, które jest największym procentem ziaren kakaowca, odbiła się na światowych rynkach. Ceny kakao mocno poszły w górę, szczególnie jest to widoczne na najważniejszych giełdach w Nowym Jorku i Londynie.
Amerykańscy producenci czekolady przyznają, że sytuacja może ograniczyć ich zyski, a także wpłynąć na wyższą cenę ich produktów. Kakao już na początku tego roku było o ok. 40 proc. droższe niż rok wcześniej.
Zapasy kakao coraz mniejsze
Mniejsze tegoroczne zbiory ziaren kakaowca to nie pierwsza taka sytuacja.
PAP informuje, że produkcja kakao spada o ponad 14 proc. rok do roku, a zapasy w Europie i USA są "krytycznie niskie". Te w Stanach Zjednoczonych w listopadzie osiągnęły najniższy poziom od 19 lat.
Czytaj także: https://innpoland.pl/209029,co2-niemal-przestalo-byc-absorbowane-przez-lasyUbiegłoroczne dostawy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej spadły o ok. 39 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. Z Ghany – o ok. 35 proc.
Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO), jeszcze zanim świat obiegła informacja o tegorocznych niskich zbiorach, stwierdziła, że deficyt surowca jest w tym sezonie największy od ponad 60 lat.
Pogoda jest coraz bardziej zmienna
Kryzys klimatyczny wpływa na wzorce pogodowe, a ta staje się nieprzewidywalna. Ponadprzeciętnie wysoka temperatura, długotrwałe susze czy ulewne deszcze, a co za tym idzie powodzie – to tylko kilka przykładów.
Te zjawiska wpływają nie tylko na zbiory ziaren kakaowca. W Indiach ekstremalna susza osłabiła w tym roku plantacje trzciny cukrowej, a to wpłynęło na wzrost cen cukru.