Czterodniowy tydzień pracy w Tokio. To pomysł na walkę z niską dzietnością

Wiktor Knowski
12 grudnia 2024, 15:37 • 1 minuta czytania
Władze stolicy Japonii planują wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla swoich pracowników. Inicjatywa ma być wsparciem dla młodych rodzin i w konsekwencji poprawić spadające wskaźniki dzietności.
"Teraz jest czas, aby Tokio przejęło inicjatywę." Fot.: AA/ABACA/Abaca/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gubernator Tokio, Yuriko Koike, ogłosiła, że od kwietnia pracownicy urzędowi będą mogli korzystać z trzech dni wolnych w tygodniu.


„Przyjrzymy się stylom pracy z elastycznością, aby nikt nie musiał rezygnować z kariery z powodu takich wydarzeń życiowych jak narodziny dziecka czy opieka nad nimi” – zapowiedziała Koike podczas przemówienia na sesji Zgromadzenia Metropolitalnego Tokio.

Rozwiązanie jest kolejnym z serii działań mających pomóc japońskim parom w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci. Wskaźnik urodzeń w Japonii spadł do zaledwie 1,2 dziecka na kobietę, co jest dalekie od poziomu 2,1 niezbędnego do utrzymania stabilności populacji.

W Japonii pogłębia się kryzys dzietności

W ubiegłym roku w Japonii odnotowano jedynie 727 277 urodzeń. Sytuacja ta związana jest również z kulturą pracy, w której nadgodziny są normą. W konsekwencji kobiety niejednokrotnie zmuszane są do wyboru między karierą a rodziną. 

Udział kobiet w japońskim rynku pracy wyniósł zaledwie 55 proc. w porównaniu do 72 proc. w przypadku mężczyzn, według danych Banku Światowego. Czterodniowy tydzień pracy ma pozwolić pracownikom na większe zaangażowanie w życie rodzinne.

Czytaj także: https://innpoland.pl/209435,czterodniowy-tydzien-pracy-w-polsce-w-koncu-ktos-to-policzyl

Gubernator Tokio, Yuriko Koike ogłosiła również wprowadzenie mechanizmów umożliwiających rodzicom dzieci w wieku szkolnym wcześniejsze wychodzenie z pracy w zamian za niewielkie obniżenie pensji. "Teraz jest czas, aby Tokio przejęło inicjatywę w ochronie i poprawie życia, warunków bytowych i gospodarki naszych mieszkańców w tych trudnych czasach" – podkreśliła gubernator.

Tokio i oryginalne pomysły na poprawę dzietności

Stolica Japonii przoduje w odważnych inicjatywach nakierowanych na poprawę wskaźnika urodzeń. Mieszkańcy Tokio mogą skorzystać z klasycznych inicjatyw, takich jak comiesięczne dofinansowanie na dzieci do 18 r. ż., darmowa edukacja, czy niskoczynszowe mieszkania dla młodych par. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/209753,miliarderzy-z-branzy-tech-chca-zyc-wiecznie-niewazne-w-jakiej-formie

Tokio podejmuje się również bardziej oryginalnych inicjatyw w tej dziedzinie. W tym roku tamtejsza administracja zaprezentowała np. aplikację randkową napędzaną sztuczną inteligencją. 

"Tokyo Enmusubi" jest dedykowana singlom i singielkom chcącym wejść w związek małżeński. Ma stanowić bezpieczniejszą i bardziej komfortową alternatywę dla konwencjonalnych apek randkowych, poprzez prowadzenie skuteczniejszej weryfikacji i tworzenie bardziej szczegółowych profili.