Prezes Orlenu rezygnuje z ważnej funkcji. Czy Energa zniknie z giełdy?

Sebastian Luc-Lepianka
07 stycznia 2025, 11:16 • 1 minuta czytania
6 stycznia Ireneusz Fąfara zrezygnował z członkostwa w Radzie Nadzorczej spółki Energa i funkcji jej przewodniczącego. Nie podał przyczyn. Orlen szykuje nową strategię dla całej grupy.
Ireneusz Fąfara rezygnuje z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Energia i funkcji jej przewodniczącego. Fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W poniedziałek 6 stycznia br. zarząd spółki Energa przekazał informację o rezygnacji Ireneusza Fąfary, prezesa Orlenu, z udziału w radzie nadzorczej spółki. Pojawiają się dalsze spekulacje o przyszłości Energi, a władze spółki zapowiedziały, że szczegóły o dalszych planach poznamy niedługo.


Co się dzieje z Energą?

Ireneusz Fąfara od 11 kwietnia 2024 roku pełni obowiązki prezesa Grupy Orlen. Do składu Rady Nadzorczej Energa dołączył w czerwcu 2024 roku. Orlen posiada niemal 91 proc. akcji Energi. 6 stycznia 2025 roku złożył oświadczenie, że rezygnuje ze składu Rady Nadzorczej Spółki oraz z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki.

"Oświadczenie zostało złożone bez podania przyczyny rezygnacji" – czytamy w komunikacie prasowym.

Cytowani przez Rzeczpospolitą eksperci sugerują, że odejście Fąfary może być krokiem w kierunku uproszczenia struktury właścicielskiej spółki. Sugerują, że koncern może wykupić pozostałe udziały, należące do mniejszościowych akcjonariuszy. Doprowadziłoby to do wycofania się Energi z Giełdy Papierów Wartościowych.

Do sporu w tej sprawie doszło już w 2022 roku, gdy Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uchwałę o wycofaniu akcji Energi z obrotu giełdowego. Apelacja złożona przez spółkę została oddalona przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku w 2024 roku.

Eksperci nie wykluczają także scenariusza, w którym zmniejszy się udziały poniżej 90 proc. celem zwiększenia płynności akcji bądź określenia nowej polityki dywidendowej.

Szczegóły poznamy zapewne na prezentacji nowej strategii Orlenu, zaplanowanej na 9 stycznia.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Jej podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Grupa Energa dostarcza i sprzedaje prąd do ponad 3,3 mln odbiorców, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Podmiotem dominującym w Grupie jest Energa SA z siedzibą w Gdańsku.

Czytaj także: https://innpoland.pl/209498,bezpieczenstwo-energetyczne-polski-jest-zagrozone-niepokojacy-raport-pse