Lodowa kapsuła czasu sprzed miliona lat. Pozwoli odsłonić tajemnicę klimatu
Międzynarodowy zespół naukowców działający w ramach projektu Beyond EPICA dokonał przełomowego odkrycia, wydobywając rdzeń lodowy z głębi antarktycznego lądolodu. Jego fragmenty datowane są nawet na 1,2 mln lat.
Tajemnica ukryta w lodzie
To osiągnięcie dostarcza unikalnych danych na temat historii klimatu Ziemi i pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zmian środowiskowych na przestrzeni dziejów.
Rdzenie lodowe są niezwykle cennym źródłem informacji dla badaczy. Analiza ich składu oraz uwięzionych w nich pęcherzyków powietrza dostarcza informacji na temat atmosfery naszej planety sprzed setek tysięcy lat.
"Obecnie obserwujemy poziom dwutlenku węgla, który jest o 50 procent wyższy od najwyższego poziomu w trakcie ostatnich 800 000 lat" – mówił Carlo Barbante, który przewodził zespołowi badaczy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/210329,kosmiczne-smieci-coraz-czesciej-spadaja-z-nieba-moga-wazyc-nawet-pol-tonyPrehistoria zmian klimatu
Antarktyczna próbka ma pozwolić m.in. na oszacowanie stężenia gazów cieplarnianych w okresie między 900 tys. a 1,2 mln lat temu.
Analiza tak starych rdzeni lodowych jest skomplikowanym procesem, wymagającym precyzyjnych metod datowania i interpretacji danych. Jednak wyniki tych badań mogą dostarczyć nieocenionych informacji na temat naturalnych wahań klimatycznych i reakcji systemu klimatycznego na zmiany w składzie atmosfer.
Te mogą okazać się szczególnie cennym materiałem pozwalającym zrozumieć również współczesne zmiany klimatu.