Polaków łączy strach przed cyberatakiem. Czujemy się za to "gotowi na AI"

Wiktor Knowski
03 lutego 2025, 13:26 • 1 minuta czytania
Bliżej nam do druku 3D niż do sztucznej inteligencji, martwimy się o bezpieczeństwo naszych danych, ale jesteśmy gotowi na "nadejście ery AI". Przyglądamy się wynikom przekrojowego badania "Bosch Tech Compass 2025".
Mimo szału medialnego wokół sztucznej inteligencji nie zajmuje ona szczytu listy technologicznych obaw Polaków. Fot.: Uriel Soberanes / Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według danych opublikowanych przez portal "Business Insider", Polacy czują się komfortowo w kontaktach z nowinkami technologicznymi. 60 proc. badanych czerpie nawet z tego przyjemność. Ostrożnie podchodzimy jednak do inwestycji w nowe technologie. Połowa badanych woli wstrzymać się z zakupem do momentu, aż będzie sprawdzony i przetestowany. 


Badanie, które przekrojowo analizuje nasz stosunek do technologii, ujawniła, że większość z nas jest pozytywnie nastawiona do innowacji. Zaledwie 22 proc. respondentów przyznaje, że nie wykorzystuje w pełni wszystkich funkcji urządzeń, ponieważ ich nie rozumie. 18 proc. ankietowanych ma trudności z przyzwyczajeniem się do nowych technologii. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210935,od-reptilianow-po-plaska-ziemie-kulisy-pracy-fact-checkera-na-facebooku

Jesteśmy gotowi na nową erę, ale nie brakuje obaw

Nasze skojarzenia z technologią dotyczą przede wszystkim ułatwienia w pracy i poprawy komfortu życia. Nadzieję na poprawę stanu zdrowia przy pomocy technologii wyraziło natomiast 42 proc. pytanych. 

Co ciekawe, mimo szału medialnego wokół sztucznej inteligencji, nie zajmuje ona szczytu listy technologicznych obaw Polaków. Najczęściej zagrożenie dostrzegamy w cyberatakach (64 proc.), inwigilacji (58 proc.) czy nadmiernej władzy nielicznych korporacji (46 proc.) 

Bezrobocie spowodowane automatyzacją pojawia się dopiero na piątym miejscu z 45 proc. ankietowanych. 

Równocześnie 47 proc. badanych czuje się przygotowana na nadejście ery AI. Zapewne spodziewalibyśmy się również większego udziału sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu globalnych problemów. Mniej niż połowa badanych (43 proc.) uważa, że innowacje technologiczne są w wystarczającym stopniu wykorzystywane do rozwiązywania problemów współczesności. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210941,mega-elon-musk-rozpoczyna-ingerencje-w-polska-polityke

Najniebezpieczniejsza technologia

Polacy, choć nie są obojętni na rewolucję AI, nie zaprząta ona im głowy w stopniu, jakim byśmy się tego spodziewali. Wśród najbardziej rozpoznawalnych technologii na pierwszym miejscu wymieniamy druk 3D, na drugim technologię 5G a dopiero na trzecim AI. 

Najbardziej pozytywny wkład w społeczeństwo mają natomiast według Polaków rozwiązania biotechnologiczne (35 proc.) i dopiero w drugiej kolejności AI (31 proc.). Internet zajął w tym rankingu miejsce szóste (7 proc.). 

Sztuczna inteligencja znalazła się jednak na szczycie innej listy. Choć najczęściej wśród obaw związanych z technologią wymienia się cyberataki, to właśnie AI uważamy za najniebezpieczniejszą technologię. Jednak również opanowanie narzędzi AI Polacy najczęściej wymieniają jako najważniejszą umiejętność dzisiejszych czasów.