
Identyfikacja i likwidacja barier, które ograniczają szybki rozwój młodych firm oraz rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną. Dobre regulacje wspierające startupy przyspieszą wzrost PKB, przyczynią się do stworzenia tysięcy miejsc pracy i zahamują proces drenażu talentów, czyli emigracji najzdolniejszych obywateli. Dzięki twórczej współpracy nowoczesnych przedsiębiorców ze środowiskiem administracji publicznej, Polska ma szansę stać się krajem innowacji.
i prowadzenia firmy co najmniej tak korzystne, jak w innych krajach UE, często wybieranych przez młodych przedsiębiorców – czytamy w deklaracji.
FUNDACJA STARTUP POLAND POSTULUJE:
1. Promowanie kultury inwestowania w startupy.
2. Konsultacje z sektorem publicznym na temat zmian legislacyjnych wspierających rozwój ekosystemu startupowego.
3. Zwiększenie dostępności danych gromadzonych w urzędach publicznych.
4. Stworzenie stanowiska Chief Technology Officer (CTO) na różnych poziomach administracji – od rządu do samorządu.
5. Zwiększenie atrakcyjności Polski dla specjalistów spoza UE.
6. Naukę przedsiebiorczości w szkołach od najwcześniejszych lat, prowadzoną przez wyszkolonych nauczycieli przy wsparciu praktyków.
7. Lepsze i skuteczniejsze zachęty do tworzenia „szkół dla startupów”.
8. Proste procedury przekazywania środków publicznych.
9. Korzystne mechanizmy dla aniołów biznesu.
10. Stworzenie systemu wsparcia i procedur dla inwestujących w startupy.
W Wielkiej Brytanii mechanizm Enterprise Investment Scheme (EIS) oferuje inwestorowi objęcie ulgą podatkową udziałów w firmie, w którą zainwestował. Inwestycje dotyczą małych firm tworzących projekty wysokiego ryzyka. EIS jest skierowane do większych inwestorów, którzy mogą otrzymać 30-proc. ulgę podatkową do maksymalnej kwoty miliona funtów.
Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl