Około 300 tys. osób miesięcznie korzysta z europejskiego portalu e-Sprawiedliwość. Udostępnia on 30 tys. stron w 23 językach, dzięki czemu można na nim znaleźć informacje o przepisach oraz praktykach prawnych we wszystkich krajach UE. Ułatwia to poszukiwana prawnika czy notariusza w dowolnym państwie Wspólnoty.
Za pośrednictwem portalu e-Sprawiedliwość obywatele UE mogą znaleźć informacje dotyczące systemów prawnych w krajach członkowskich. Dzięki temu dowiedzą się, jak postępować przy rozwodzie, śmierci bliskiej osoby lub sporze prawnym.
Jeżeli to konieczne, w serwisie mogą również znaleźć prawnika w innym kraju w oparciu o znajomość danego języka czy ukończoną specjalizację. Z kolei sędziowie i notariusze zyskują poprzez portal dostęp do europejskich prawnych baz danych, a także mogą wymienić się poglądami z kolegami po fachu z całej UE.
Obecnie twórcy serwisu udoskonalają możliwość zweryfikowania wiarygodności partnera biznesowego z całej UE. Dzięki temu będzie można uniknąć sytuacji robienia interesów z nieuczciwym kontrahentem.
Ponadto w serwisie można także znaleźć informacje o instrumentach europejskich wprowadzonych w celu usprawnienia kwestii transgranicznych. M. in., że europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń przyspiesza proces postępowania dotyczący roszczeń do 2 tys. euro. A także, iż Europejski Nakaz Zapłaty jest uznawany we wszystkich krajach unijnych. Aby móc korzystać z tego typu udogodnień, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, który jest dostępny m.in. na portalu. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych udogodnień dla obywateli UE – zapewnia Tomasz Dębski.
Tomasz Dębski, pracownik projektu europejskiego portalu e-Sprawiedliwość w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości w Komisji Europejskiej
W niedługim czasie pojawi się możliwość wyszukiwania rejestrów handlowych w krajach członkowskich. Będzie można w nich znaleźć i sprawdzić kontrahentów z innych krajów. Pilotaż, który właśnie trwa, pozwala sprawdzić, czy dana firma jest w rejestrze upadłości w wybranych krajach, które uczestniczą w pilotażu. W najbliższym czasie, kiedy projekt zostanie rozszerzony na wszystkie kraje członkowskie, pojawi się możliwość sprawdzenia rejestrów upadłości we wszystkich państwach w wybranym języku.