Doktor Szymon Drobniak jest biologiem ewolucyjnym. Jak sam o sobie mówi, zajmuje się przede wszystkim „zaglądaniem” ptakom do łóżek. W efekcie wyjaśnił „logikę ptasich żon”, które na ojców własnych dzieci wybierają samców z jak najlepszymi genami. Ponadto są w stanie manipulować płcią potomstwa, by rodzić jak największą liczbę męskich potomków. Dzięki temu naukowiec zwyciężył w ubiegłym roku w prestiżowym konkursie FameLab. Będzie jednym z prelegentów podczas konferencji TEDxWarsaw 2016, która odbędzie się 31 marca.
Związki nie są idealne
Na co dzień Szymon Drobniak pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak przyznaje, największym zainteresowaniem jego badań jest ewolucja i znaczenie wszystkiego, co prowadzi do wyboru partnera seksualnego przez ptaki.
Naukowiec wyjaśnił także, dlaczego ptasie związki nie są idealne.
O płci decydują pasożyty
Szymon Drobniak chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą z innymi. Jest m. in. wykładowcą Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Przykładowo wytłumaczył, że istnienie płci zawdzięczamy… pasożytom, takim jak pchły, tasiemce, grzyby czy bakterie. Jak to możliwe? Wystarczy wysłuchać poniższego wystąpienia naukowca.
Równik w piłeczce pingpongowej
Uczony uzasadnia, że dzięki biologii ewolucyjnej można m. in. produkować skuteczniejsze antybiotyki czy efektywnie chronić środowisko naturalne. Ponadto w tej dziedzinie nauki najbardziej fascynuje go możliwość odpowiadania na wszystkie najbardziej nurtujące pytania, które dotyczą bogactwa życia. Jak sam twierdzi, jego zawód przypomina równik spakowany w piłeczce pingpongowej.
Biolog odpowiedział także na pytanie, czy rośliny mają układ nerwowy. Trudno przewidzieć, czym zaskoczy publiczność podczas TEDxWarsaw. Przekonamy się o tym już 31 marca.
INNPoland jest partnerem TEDxWarsaw 2016, warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, która gromadzi nieprzeciętnych ludzi chcących mówić na tematy równie nieprzeciętne, jak oni. Więcej o tegorocznej edycji imprezy można dowiedzieć się na stronie internetowej organizatora.