Zajmuje się „zaglądaniem” ptakom do łóżek i objaśnił logikę ich żon. Dowiódł też, że płeć zależy od… pasożytów

Doktor Szymon Drobniak.
Doktor Szymon Drobniak. Fot. Youtube/Polish-Swiss Research Programme/http://skroc.pl/09f54
Doktor Szymon Drobniak jest biologiem ewolucyjnym. Jak sam o sobie mówi, zajmuje się przede wszystkim „zaglądaniem” ptakom do łóżek. W efekcie wyjaśnił „logikę ptasich żon”, które na ojców własnych dzieci wybierają samców z jak najlepszymi genami. Ponadto są w stanie manipulować płcią potomstwa, by rodzić jak największą liczbę męskich potomków. Dzięki temu naukowiec zwyciężył w ubiegłym roku w prestiżowym konkursie FameLab. Będzie jednym z prelegentów podczas konferencji TEDxWarsaw 2016, która odbędzie się 31 marca.

Związki nie są idealne
Na co dzień Szymon Drobniak pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak przyznaje, największym zainteresowaniem jego badań jest ewolucja i znaczenie wszystkiego, co prowadzi do wyboru partnera seksualnego przez ptaki.
Naukowiec wyjaśnił także, dlaczego ptasie związki nie są idealne.
O płci decydują pasożyty
Szymon Drobniak chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą z innymi. Jest m. in. wykładowcą Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Przykładowo wytłumaczył, że istnienie płci zawdzięczamy… pasożytom, takim jak pchły, tasiemce, grzyby czy bakterie. Jak to możliwe? Wystarczy wysłuchać poniższego wystąpienia naukowca.
Równik w piłeczce pingpongowej
Uczony uzasadnia, że dzięki biologii ewolucyjnej można m. in. produkować skuteczniejsze antybiotyki czy efektywnie chronić środowisko naturalne. Ponadto w tej dziedzinie nauki najbardziej fascynuje go możliwość odpowiadania na wszystkie najbardziej nurtujące pytania, które dotyczą bogactwa życia. Jak sam twierdzi, jego zawód przypomina równik spakowany w piłeczce pingpongowej.
Biolog odpowiedział także na pytanie, czy rośliny mają układ nerwowy. Trudno przewidzieć, czym zaskoczy publiczność podczas TEDxWarsaw. Przekonamy się o tym już 31 marca.
INNPoland jest partnerem TEDxWarsaw 2016, warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, która gromadzi nieprzeciętnych ludzi chcących mówić na tematy równie nieprzeciętne, jak oni. Więcej o tegorocznej edycji imprezy można dowiedzieć się na stronie internetowej organizatora.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.