Prof. Cezary Wójcik jest jednym z najbardziej znanych polskich naukowców i ekonomistów. Założył Center for Leadership – organizację, której celem jest działanie na rzecz dobrego przywództwa Polski oraz mającej łączyć wybitnych Polaków. Twierdzi, że jeżeli nasz kraj naprawdę ma stać się miejscem nieograniczonych innowacyjnych możliwości, to musimy dokonać niezbędnej reformy w swoim sposobie myślenia.
Ponad pół roku temu w rozmowie z INNPoland prof. Cezary Wójcik ujawnił ogromną skalę patologii w polskiej nauce. Wówczas apelował o jej reformę. Jednak jak sam wskazał podczas swojego wystąpienia na jednej z poprzednich edycji TEDxWarsaw, tak naprawdę nie da się przeprowadzić zmian w Polsce jedną, a nawet kilkoma ustawami czy pustymi deklaracjami. Bo aby nasz kraj naprawdę stał się innowacyjny, najpierw trzeba zreformować nasz sposób myślenia. Dlaczego?
Nie zamykajmy myślenia w naszym podwórku
Prof. Wójcik wskazuje, że Polska może stać się miejscem, w którym każdy z nas może poczuć jak wielkich rzeczy można tu dokonać. Jednak najpierw musimy nauczyć się myśleć w o wiele szerszej perspektywie niż nasze podwórko.
Uzasadnia swój pogląd stwierdzeniem, że dla rezultatów naszego działania nie jest najważniejsze co myślimy i robimy. Ale istotniejsze dla tych wyników jest to, w jakiej odbywa się to przestrzeni. Niestety paradoksalnie zdaniem prof. Wójcika Polacy mają tendencję do samodzielnego jej ograniczania w każdej dziedzinie życia. Zarówno w biznesie, jak i nauce.
Czas wyjść z umysłowego pudełka
Prof. Wójcik podaje konkretne przykłady. Pierwszym z nich są rozmowy firm funkcjonujących w tej samej branży, których był uczestnikiem. Jak wskazuje podczas nich każda ze stron wychodziła z założenia, że „my w tym sektorze gospodarki nie możemy ze sobą współpracować”.
W efekcie same tworzą sobie niewidzialną granicę. Wskutek tego, że wszystkie szanse i możliwości, które znajdują się poza nią, są dla każdego przedsiębiorstwa biorącego udział w pertraktacjach niedostępne i nieosiągalne.
Podobnie studenci często zakładają, że nie będą mogli studiować na Oksfordzie czy Harvardzie. Jednak tego nie wiedzą, gdyż nawet nie starają się aplikować o przyjęcie. W Polsce jako całe społeczeństwo stawiamy sobie bariery na własne życzenie tworząc ograniczające założenia, jak np. „Polska nigdy nie będzie najbardziej innowacyjną gospodarką świata”.
Innowacyjna „Reforma reform”
W ten sposób tworzymy sobie przestrzeń ograniczoną ciasnym pudełeczkiem, w której myślimy i działamy. Ona determinuje, co jest dla nas dostępne i co możemy osiągnąć. W efekcie już na starcie niektóre okazje są dla nas niedostępne, bo nasza perspektywa myślowa nie bierze ich pod uwagę. Jeżeli więc zarówno Polska, jak i my sami chcemy się dynamicznie rozwijać, musimy w naszej przestrzeni wyjść z tego pudełka.
Zdaniem Cezarego Wójcika błędem jest np. stawianie założenia, że Polska ma dogonić inne kraje. W takim przypadku będziemy szli jedynie po ich śladach. W efekcie nasza przyszłość będzie teraźniejszością innych państw i zawsze będą kilka kroków do przodu. W jego opinii raczej należy się zastanowić, jakie nowe idee i rozwiązania samodzielnie możemy wnieść do otaczającego nas świata. Dlatego radzi Polakom, aby nie tylko poszerzali granicę swojej myślowej przestrzeni, ale nieustannie ją przekraczali. Bo to będzie najlepsza reforma dla Polski – tzw. „reforma reform”.
INNPoland jest partnerem TEDxWarsaw 2016, warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, która gromadzi nieprzeciętnych ludzi chcących mówić na tematy równie nieprzeciętne, jak oni sami.