Legendarna polska marka trafi w hiszpańskie ręce. To koniec pewnej epoki

Polski Solaris został sprzedany hiszpańskiej grupie CAF
Polski Solaris został sprzedany hiszpańskiej grupie CAF fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Solaris sprzedany. To jeden z największych producentów pojazdów komunikacji miejskiej w Europie. Legendarną firmę Solaris Bus & Coach, założoną w 1996 roku przez Solange i Krzysztofa Olszewskich, przejmuje hiszpańska grupa CAF. To koniec pewnej epoki w polskiej motoryzacji, ale również szansa na rozwój dla rodzimego producenta autobusów.

Miesiące poszukiwań inwestora w końcu przyniosły skutek. Małżeństwo Olszewskich poinformowało we wtorek o wyborze inwestora dla gwiazdy polskiego eksportu. Została nią hiszpańska grupa CAF, notowana na hiszpańskiej giełdzie firma z ponad stuletnią historią.

CAF, produkujący pociągi i tramwaje, do tej pory sprzedażą autobusów się nie parał. – Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy – podkreślił prezes i dyrektor generalny firmy Andrés Arizkorreta.

Solaris nie zatraci polskości
Arizkorreta zapewnił również, że CAF zależy na zachowaniu polskiego charakteru marki Solaris. Nadal zamierza ją wykorzystywać i rozwijać.

– Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewniona zostanie obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników. Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną – poinformowała prezes zarządu Solange Olszewska.


Kwota transakcji nie jest znana. Szersze informacje mają być znane w najbliższych tygodniach.

W ciągu ponad 20 lat działalności rodzinna montownia autobusów z Bolechowa pod Poznaniem stała się liderem na rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w Polsce. Wkrótce szturmem zdobyła rynek europejski, stając się jednym z największych producentów pojazdów komunikacji miejskiej w Europie. W zeszłym roku podpisała kilka spektakularnych kontraktów w innych państwach. Firma jest również liderem na rynku autobusów elektrycznych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.