Supermarkety zjednoczone przeciw zakazowi handlu. Wspólnie interweniują w ministerstwie

Branża handlowa jest oficjalnie przeciwna przedłużaniu 24-godzinnej niedzieli handlowej na 31 godzin
Branża handlowa jest oficjalnie przeciwna przedłużaniu 24-godzinnej niedzieli handlowej na 31 godzin fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Najważniejsze polskie organizacje zrzeszające przedstawicieli branży handlowej wypracowały wspólne stanowisko w sprawie nowelizacji przepisów o niedzielach handlowych. Są przeciw i właśnie przedstawili swoje argumenty minister Elżbiecie Rafalskiej.


Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polskie Rada Centrów Handlowych, Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu oraz Konfederacja Lewiatan wystosowały wspólne stanowisko przeciwko postulowanej przez NSZZ „Solidarność” nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Krytyka wydłużenia niehandlowych godzin
Branża handlowa krytykuje propozycję „Solidarności” o wprowadzeniu niehandlowych sobót, czyli wydłużenia zakazu pracy z 24 godzin do 31. W przedstawionym przez związek postulacie pracownicy kończyliby pracę już w sobotę o 22, a sklepy byłoby otwierane dopiero o 5 rano w poniedziałek.

Według handlowców skutkiem zaproponowanej zmiany byłoby utrudnienie zaopatrzenia ludności w żywność i świeże produkty w poniedziałek po otwarciu sklepu oraz utrapienie dla wielu Polaków, dla których zakupy w sobotni wieczór są jedyną możliwością nabycia produktów na niedzielę.


– Ponadto branża zwraca uwagę, że pracownicy, którzy pracują w sobotę w późnych godzinach wieczornych lub we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, mają w wielu sieciach zapewniony transport na koszt firmy lub dodatkowe wsparcie finansowe na dojazd oraz dodatek nocny – dodają handlowcy.

Kto traci, kto zyskuje
Z zakazu handlu niezadowoleni są chyba wszyscy - od klientów, po małe sklepy i duże dyskonty. Jedynymi wygranymi wydają się stacje benzynowe, które dzięki niehandlowym niedzielom odnotowują gigantyczne wzrosty sprzedaży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.