Supermarkety zjednoczone przeciw zakazowi handlu. Wspólnie interweniują w ministerstwie

Branża handlowa jest oficjalnie przeciwna przedłużaniu 24-godzinnej niedzieli handlowej na 31 godzin
Branża handlowa jest oficjalnie przeciwna przedłużaniu 24-godzinnej niedzieli handlowej na 31 godzin fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Najważniejsze polskie organizacje zrzeszające przedstawicieli branży handlowej wypracowały wspólne stanowisko w sprawie nowelizacji przepisów o niedzielach handlowych. Są przeciw i właśnie przedstawili swoje argumenty minister Elżbiecie Rafalskiej.


Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polskie Rada Centrów Handlowych, Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu oraz Konfederacja Lewiatan wystosowały wspólne stanowisko przeciwko postulowanej przez NSZZ „Solidarność” nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Krytyka wydłużenia niehandlowych godzin
Branża handlowa krytykuje propozycję „Solidarności” o wprowadzeniu niehandlowych sobót, czyli wydłużenia zakazu pracy z 24 godzin do 31. W przedstawionym przez związek postulacie pracownicy kończyliby pracę już w sobotę o 22, a sklepy byłoby otwierane dopiero o 5 rano w poniedziałek.

Według handlowców skutkiem zaproponowanej zmiany byłoby utrudnienie zaopatrzenia ludności w żywność i świeże produkty w poniedziałek po otwarciu sklepu oraz utrapienie dla wielu Polaków, dla których zakupy w sobotni wieczór są jedyną możliwością nabycia produktów na niedzielę.


– Ponadto branża zwraca uwagę, że pracownicy, którzy pracują w sobotę w późnych godzinach wieczornych lub we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, mają w wielu sieciach zapewniony transport na koszt firmy lub dodatkowe wsparcie finansowe na dojazd oraz dodatek nocny – dodają handlowcy.

Kto traci, kto zyskuje
Z zakazu handlu niezadowoleni są chyba wszyscy - od klientów, po małe sklepy i duże dyskonty. Jedynymi wygranymi wydają się stacje benzynowe, które dzięki niehandlowym niedzielom odnotowują gigantyczne wzrosty sprzedaży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.