Ujawniono dane o deficycie budżetu państwa. Polska jest na dużym minusie

Teresa Czerwińska, minister finansów, oraz szefowa resortu pracy, Elżbieta Rafalska.
Teresa Czerwińska, minister finansów, oraz szefowa resortu pracy, Elżbieta Rafalska. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Deficyt budżetu w okresie styczeń - marzec 2019 roku wyniósł 4,5 mld zł, czyli 15,7 proc. planu - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. To oznacza, że budżet zamknął kwartał na minusie. Wpływy wyniosły 90,3 mld zł, wydatki - 94,8 mld zł. Tu cudów raczej nikt się nie spodziewał, martwi natomiast mniejszy wpływ z VAT.


Wydatki w pierwszym kwartale to 22,8 proc. planu budżetowego. Zauważmy jednak, że nie ruszyły jeszcze najbardziej obciążające programy 500+ na każde dziecko czy też 13. emerytura, która - jak się okazało - może być droższa niż zakładano, bo w pospiesznie pisanych przepisach zostawiono lukę uprawniającą do 13. emerytury obcokrajowców, o czym szczegółowo pisaliśmy w INNPoland.pl.

Mniejsze wpływy z VAT
Jak podaje resort finansów, tegoroczny kwartalny wynik jest lepszy o 1 mld zł, niż w analogicznym okresie 2018 r. Jednak wzrosły wydatki budżetu państwa - o 11 proc.

Martwi mniejszy wpływ z VAT. Z danych resortu wynika, że wartość ta jest niższa o 200 mln zł w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 r. Zjazd o ok. 500 mln zł zanotowały wpływy z akcyzy, choć tę różnicę rząd zamierza zniwelować - w INNPoland.pl pisaliśmy o planowanej podwyżce akcyzy w 2020 r. oraz efektu, jaki wywrze to na ceny niektórych produktów.

Wzrosty nastąpiły w kategoriach:
- podatku dochodowego (PIT) - o 800 mln zł w górę,
- podatku CIT - o 900 mln zł.

Przy ostatnim warto się na moment zatrzymać. Jak pisaliśmy, w przepisach dotyczących podatku CIT wykryto lukę, przez którą pieniądze wyciekają z budżetu całymi miliardami. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że w latach 2015-17 mowa tu o kwocie rzędu 90 mld zł. Dość, by sfinansować mnóstwo obietnic. A i to jest wyłącznie szacunkiem, bo luka wciąż istnieje, a realne straty - zdaniem autorów raportu - w skali roku mogą być jeszcze większe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.