Sejm znosi limit 30-krotności PPK. Teraz czai się, by zrobić to samo w składkach emerytalnych

Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm poparł zmianę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), znoszącą limit 30-krotności podstawy wyliczania składek. To oznacza, że składka będzie wyliczana niezależnie od wysokości pensji. To również ważny krok w celu zniesienia limitu 30-krotności dla wyliczania składek emerytalnych w systemie powszechnym.


Zniesienie limitu 30-krotności w PPK
Gdy ustawa o PPK formalnie wejdzie w życie 1 lipca 2019 r., każdy zatrudniony w zakładzie pracy będzie oddawał część swojego wynagrodzenia na rzecz oszczędności emerytalnych. Odpowiedzialność finansowa nie będzie leżeć wyłącznie po stronie pracownika - do PPK dopłaci również pracodawca oraz państwo.

Do tej pory w powszechnym systemie emerytalnym standardem był limit 30-krotności podstawy wyliczenia składek. Gwoli wyjaśnienia - to 30-krotność średniego wynagrodzenia, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W ZUS limit na razie zostaje
Jednak posłowie podczas wczorajszego głosowania wspólnie uznali, aby składka PPK była wyliczana niezależnie od wysokości pensji. Nie oznacza to takiego samego zniesienia w systemie ZUS-owskim, lecz jest to już pierwszy krok ku wdrożenia takiego rozwiązania.


Likwidacja limitu, do którego naliczane są składki ZUS, była planowana już w ubiegłym roku. Ustawa nie weszła jednak w życie wraz z 1 stycznia 2018, bo pod naporem krytyki rząd odsunął reformę w czasie, a prezydent przesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten zaś uchylił ustawę ze względu na błędy procesu legislacyjnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.