Sejm znosi limit 30-krotności PPK. Teraz czai się, by zrobić to samo w składkach emerytalnych

Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm poparł zmianę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), znoszącą limit 30-krotności podstawy wyliczania składek. To oznacza, że składka będzie wyliczana niezależnie od wysokości pensji. To również ważny krok w celu zniesienia limitu 30-krotności dla wyliczania składek emerytalnych w systemie powszechnym.


Zniesienie limitu 30-krotności w PPK
Gdy ustawa o PPK formalnie wejdzie w życie 1 lipca 2019 r., każdy zatrudniony w zakładzie pracy będzie oddawał część swojego wynagrodzenia na rzecz oszczędności emerytalnych. Odpowiedzialność finansowa nie będzie leżeć wyłącznie po stronie pracownika - do PPK dopłaci również pracodawca oraz państwo.

Do tej pory w powszechnym systemie emerytalnym standardem był limit [urlhttps://innpoland.pl/146163,zniesienie-limitu-30-krotnosci-przy-skladkach-zus-zasili-budzet-panstwa]30-krotności podstawy wyliczenia składek[/url]. Gwoli wyjaśnienia - to 30-krotność średniego wynagrodzenia, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W ZUS limit na razie zostaje
Jednak posłowie podczas wczorajszego głosowania wspólnie uznali, aby składka PPK była wyliczana niezależnie od wysokości pensji. Nie oznacza to takiego samego zniesienia w systemie ZUS-owskim, lecz jest to już pierwszy krok ku wdrożenia takiego rozwiązania.


Likwidacja limitu, do którego naliczane są składki ZUS, była planowana już w ubiegłym roku. Ustawa nie weszła jednak w życie wraz z 1 stycznia 2018, bo pod naporem krytyki rząd odsunął reformę w czasie, a prezydent przesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten zaś uchylił ustawę ze względu na błędy procesu legislacyjnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.