Sejm znosi limit 30-krotności PPK. Teraz czai się, by zrobić to samo w składkach emerytalnych

Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Rząd stara się zlikwidować limit 30-krotności ZUS-owskiej. Pierwszym krokiem ku takiemu rozwiązaniu jest zastosowanie go w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm poparł zmianę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), znoszącą limit 30-krotności podstawy wyliczania składek. To oznacza, że składka będzie wyliczana niezależnie od wysokości pensji. To również ważny krok w celu zniesienia limitu 30-krotności dla wyliczania składek emerytalnych w systemie powszechnym.


Zniesienie limitu 30-krotności w PPK
Gdy ustawa o PPK formalnie wejdzie w życie 1 lipca 2019 r., każdy zatrudniony w zakładzie pracy będzie oddawał część swojego wynagrodzenia na rzecz oszczędności emerytalnych. Odpowiedzialność finansowa nie będzie leżeć wyłącznie po stronie pracownika - do PPK dopłaci również pracodawca oraz państwo.

Do tej pory w powszechnym systemie emerytalnym standardem był limit 30-krotności podstawy wyliczenia składek. Gwoli wyjaśnienia - to 30-krotność średniego wynagrodzenia, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W ZUS limit na razie zostaje
Jednak posłowie podczas wczorajszego głosowania wspólnie uznali, aby składka PPK była wyliczana niezależnie od wysokości pensji. Nie oznacza to takiego samego zniesienia w systemie ZUS-owskim, lecz jest to już pierwszy krok ku wdrożenia takiego rozwiązania.


Likwidacja limitu, do którego naliczane są składki ZUS, była planowana już w ubiegłym roku. Ustawa nie weszła jednak w życie wraz z 1 stycznia 2018, bo pod naporem krytyki rząd odsunął reformę w czasie, a prezydent przesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten zaś uchylił ustawę ze względu na błędy procesu legislacyjnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł