Zerowy PIT dla młodych jednak nie dla wszystkich młodych. Niektórych czeka przykra niespodzianka

Młode osoby, które dorabiają przy drobnych zleceniach do wartości 200 zł, nie skorzystają z ulgi podatkowej
Młode osoby, które dorabiają przy drobnych zleceniach do wartości 200 zł, nie skorzystają z ulgi podatkowej Pexels.com
Wychodzą kolejne „kwiatki” związane z zerowym PIT-em dla młodych, który wszedł w życie 1 sierpnia. Okazuje się, że osoby do 26 roku życia, które dorabiają na drobnych zleceniach, nadal muszą odprowadzać podatek. Zerowy PIT nie obejmuje bowiem nakazu opodatkowania ryczałtem przychodów ze zleceń do 200 złotych.


Mało logiczna zasada
Młodzi do 26. roku życia, wykazujący przychody z drobnych zleceń do 200 złotych, wciąż są obciążeni ryczałtem. Potwierdziło to w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów. Opodatkowanych w ten sposób przychodów nie wykazuje się bowiem w rocznym zeznaniu podatkowym.

– To mało logiczne. Wiele młodych osób chwyta się przecież drobnych, dorywczych zleceń, przykładowo studenci rozdający w wakacje ulotki. Wydawało się, że nowe zwolnienie jest przede wszystkim dla nich – mówi w rozmowie z dziennikiem Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Jednak jak zauważa specjalista, istnieją sposoby, by podatek obejść. Wystarczy w umowie zamiast 200 złotych wpisać 201 zł lub umowy połączyć i zamiast dwóch - podpisać jedną, w której zapłata przekracza limit. Zawsze istnieje również opcja rozliczania się godzinowego, zamiast wypłaty całej kwoty.


Zerowy PIT dla młodych
Odkąd program zerowy PIT dla młodych zaczął obowiązywać, eksperci znajdują w nim coraz więcej dziur. Mimo iż poprzednia minister finansów Teresa Czerwińska zaproponowała, by zwolnienie z podatku dotyczyło młodych zarabiających określoną kwotę, premier nalegał, by objąć nimi wszystkie osoby do 26 roku życia.

Ostatecznie znalazły się jednak grupy wykluczone z ulgi. Z programu nie skorzystają młodzi, którzy zarabiają na podstawie umowy o dzieło lub prowadzą własną firmę. Teraz dołączyli do nich ci, którzy parają się drobnymi zleceniami.

Zwolnienie z PIT to również okazja dla nieuczciwych przedsiębiorców. Mogą oni wykorzystać młodą osobę jako słup, co opłaci się finansowo obu stronom, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.