To już się zaczęło. Roboty pojawiają się na ulicach – na razie są testowane pod kątem dostarczania paczek

Na ulicach San Francisco rozpoczęto testy robotów do dostarczania paczek.
Na ulicach San Francisco rozpoczęto testy robotów do dostarczania paczek. Fot. Youtube.com/NVIDIA Developer
Roboty dostawcze amerykańskiej firmy Postmates pojawią się na ulicach San Francisco. Firma uzyskała zgodę na testowanie trzech urządzeń autonomicznych przez okres 180 dni. Jednakże każda z maszyn musi być nadzorowana przez człowieka.


Pozwolenie czyni San Francisco jednym z pierwszych miast, które formalnie zezwala firmom na testowanie autonomicznych robotów dostawczych w ramach nowego programu pilotażowego – pisze portal The Verge.

Postmates jest firmą obecną w 3,5 tys. amerykańskich miast, gdzie dostarcza ludziom przesyłki. Dzięki pozytywnej decyzji może będą mogli poszerzyć swoją ofertę o dodatkową metodę dostawy.

Roboty mogą zagrozić budżetowi państwa
Roboty dostawcze mogą w przyszłości wygryźć kurierów. Eksperci z Deutsche Bank Research w raporcie poświęconym skutkom digitalizacji ostrzegają przed skutkami postępującej automatyzacji. Przyczynia się on do zmniejszenia liczby miejsc pracy, przez co może stać się przyczyną znacznego powiększenia luki budżetowej.

Analizy DBR wskazują, że w skrajnych przypadkach kraje UE mogą mieć problem z bardzo dużym rocznym deficytem fiskalnym. Może on wynieść nawet ok. 7 proc. PKB, w przypadku, gdy automatyzacja przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia o połowę.

Poczta Polska, Biedronka i Swipbox
Tymczasem w Polsce trwają prace nad poszerzeniem usług paczkomatów lub bardziej automatów do obioru paczek. Automaty Poczty nie mogą zwać się paczkomatami, bo tę nazwę zastrzegł sobie inPost. W całej Polsce stoi już ponad 4 tys. jego urządzeń.

Poczta chciałaby podgryźć trochę jego pozycję, dlatego weszła w kooperację z Biedronką. Automaty Poczty stawiane są bowiem właśnie w tych sklepach oraz pod urzędami pocztowymi w największych miastach.

Poczta Polska podpisała umowę z duńską spółką SwipBox na 200 urządzeń do odbioru paczek. Latem rozpoczęła się ich instalacja a ostatnie z zamówionych urządzeń mają zacząć działać do końca września.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.