logo
Na wakacjach kredytowych można sporo zaoszczędzić Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews
Reklama.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Wakacje kredytowe – start programu 29 lipca

Rządowy program pomocy kredytobiorcom został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca, co oznacza, że wakacje kredytowe wchodzą w życie w piątek 29 lipca 2022 r. Prezydent podkreślał, że szczególny pośpiech był spowodowany chęcią, by kredytobiorcy mogli skorzystać z programu jeszcze w sierpniu.

Słowo się rzekło, terminy ustawowe minęły i od dzisiejszego poranka Polacy mogą składać wnioski o zawieszenie spłaty kredytu. Wakacje muszą zaoferować wszystkie banki, ale każdy z nich ma nieco inne zasady.

W poniższym poradniku rozwiewamy wszystkie wątpliwości, które mogą się pojawić przy dopełnianiu formalności.

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe mają bardzo małe ograniczenia. Najkrócej – może z nich skorzystać każdy Polak z kredytem hipotecznym w rodzimej walucie. Musi on jednak mieszkać w nieruchomości, którą kupił na kredyt.

Jak wygląda dokładna lista wymagań? Wniosek o wakacje kredytowe może złożyć osoba:

  • spłacająca kredyt hipoteczny w złotówkach;
  • spłacająca nieruchomość kupioną na własne potrzeby mieszkaniowe.
  • Tylko tyle? Tak, to już wszystko. Jak wcześniej zapowiadano, pomoc będzie dostępna szeroko – bez względu na to, czy ktoś ma problemy ze spłatą rat, czy nie. Nie ma też kryterium dochodowego czy innych ograniczeń.

    Dla wygody prezentujemy też dokładną listę kredytów wyłączonych z programu wakacji, którą możecie sprawdzić krok po kroku.

    Wakacji kredytowych nie można dostać na:

  • kredyt inny niż hipoteczny (gotówkowy, inwestycyjny, konsumencki);
  • kredyt walutowy (franki, euro);
  • drugi i kolejny kredyt hipoteczny (musimy wybrać jeden);
  • kredyt hipoteczny na nieruchomość inwestycyjną (na wynajem, na odsprzedaż z zyskiem).
  • Wakacje kredytowe – jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

    Ważną informacją jest fakt, że wniosek o wakacje kredytowe trzeba złożyć przed terminem opłaty raty. Jeśli w naszym przypadku jest to 1 sierpnia, na złożenie dokumentów mamy zaledwie 2 dni.

    Część banków informuje, że wniosek można złożyć w dniu zapadalności kredytu, ale niektóre ostrzegają, że trzeba to zrobić dzień przed terminem opłaty raty hipotecznej. W jednym przypadku są to trzy dni przed dniem zapadalności. Odpowiedź na pytanie, kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe jest więc dość prosta. Należy to zrobić jak najszybciej.

    Z informacji przekazanych INNPoland.pl przez czołowe banki w Polsce wiemy, że wnioski o wstrzymanie spłaty będą udostępnione jeszcze 29 lipca. Część instytucji zapowiedziała tu nawet godziny przedpołudniowe.

    Wniosek o wakacje kredytowe można składać na dwa główne sposoby — za pomocą systemów bankowości online albo w placówce banku. Niektóre instytucje oferują też dodatkowe sposoby, jak wysłanie wniosku e-mailem.

    Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe?

    Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

  • dane osobowe klienta;
  • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
  • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
  • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe
  • Uwaga: wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

    W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Czy bank może odmówić wakacji kredytowych? Nie. Technicznie rzecz biorąc, po wpłynięciu wniosku instytucja ma 21 dni na odpowiedź, ale w praktyce nie ma prawnej możliwości nam odmówić, jeśli złożyliśmy prawidłowo wypełniony wniosek.

    Wakacje kredytowe – najlepsze miesiące

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.
  • Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych" oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

    Eksperci już polecają konkretne, najlepsze miesiące na wakacje kredytowe. W 2022 r. są to raty: sierpniowa, wrześniowa listopadowa i grudniowa. W 2023 r. także są idealne momenty na wybranie wakacji od rat.

    Wakacje kredytowe – lista banków

    Na koniec poradnika prezentujemy zbiór tekstów z informacjami dotyczącymi poszczególnych banków. Znajdziecie tam dokładnie informacje takie jak datę rozpoczęcia wakacji kredytowych, terminy składania wniosków czy sposoby złożenia dokumentów.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl