INNPoland_avatar

Ruszyły wakacje kredytowe. Oto wszystko, co musicie wiedzieć [FAQ]

Redakcja INNPoland

29 lipca 2022, 06:11 · 4 minuty czytania
W piątek 29 lipca wakacje kredytowe weszły w życie. Rządowy program umożliwia wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego praktycznie wszystkim Polakom z kredytem na nieruchomość, w której mieszkają. Program nie ma skomplikowanych zasad. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć oraz przewodnik po wnioskach w kilkunastu bankach.


Ruszyły wakacje kredytowe. Oto wszystko, co musicie wiedzieć [FAQ]

Redakcja INNPoland
29 lipca 2022, 06:11 • 1 minuta czytania
W piątek 29 lipca wakacje kredytowe weszły w życie. Rządowy program umożliwia wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego praktycznie wszystkim Polakom z kredytem na nieruchomość, w której mieszkają. Program nie ma skomplikowanych zasad. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć oraz przewodnik po wnioskach w kilkunastu bankach.
Na wakacjach kredytowych można sporo zaoszczędzić Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Wakacje kredytowe – start programu 29 lipca

Rządowy program pomocy kredytobiorcom został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca, co oznacza, że wakacje kredytowe wchodzą w życie w piątek 29 lipca 2022 r. Prezydent podkreślał, że szczególny pośpiech był spowodowany chęcią, by kredytobiorcy mogli skorzystać z programu jeszcze w sierpniu.


Słowo się rzekło, terminy ustawowe minęły i od dzisiejszego poranka Polacy mogą składać wnioski o zawieszenie spłaty kredytu. Wakacje muszą zaoferować wszystkie banki, ale każdy z nich ma nieco inne zasady.

W poniższym poradniku rozwiewamy wszystkie wątpliwości, które mogą się pojawić przy dopełnianiu formalności.

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe mają bardzo małe ograniczenia. Najkrócej – może z nich skorzystać każdy Polak z kredytem hipotecznym w rodzimej walucie. Musi on jednak mieszkać w nieruchomości, którą kupił na kredyt.

Jak wygląda dokładna lista wymagań? Wniosek o wakacje kredytowe może złożyć osoba:

 • spłacająca kredyt hipoteczny w złotówkach;
 • spłacająca nieruchomość kupioną na własne potrzeby mieszkaniowe.

Tylko tyle? Tak, to już wszystko. Jak wcześniej zapowiadano, pomoc będzie dostępna szeroko – bez względu na to, czy ktoś ma problemy ze spłatą rat, czy nie. Nie ma też kryterium dochodowego czy innych ograniczeń.

Dla wygody prezentujemy też dokładną listę kredytów wyłączonych z programu wakacji, którą możecie sprawdzić krok po kroku.

Wakacji kredytowych nie można dostać na:

 • kredyt inny niż hipoteczny (gotówkowy, inwestycyjny, konsumencki);
 • kredyt walutowy (franki, euro);
 • drugi i kolejny kredyt hipoteczny (musimy wybrać jeden);
 • kredyt hipoteczny na nieruchomość inwestycyjną (na wynajem, na odsprzedaż z zyskiem).

Wakacje kredytowe – jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Ważną informacją jest fakt, że wniosek o wakacje kredytowe trzeba złożyć przed terminem opłaty raty. Jeśli w naszym przypadku jest to 1 sierpnia, na złożenie dokumentów mamy zaledwie 2 dni.

Część banków informuje, że wniosek można złożyć w dniu zapadalności kredytu, ale niektóre ostrzegają, że trzeba to zrobić dzień przed terminem opłaty raty hipotecznej. W jednym przypadku są to trzy dni przed dniem zapadalności. Odpowiedź na pytanie, kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe jest więc dość prosta. Należy to zrobić jak najszybciej.

Z informacji przekazanych INNPoland.pl przez czołowe banki w Polsce wiemy, że wnioski o wstrzymanie spłaty będą udostępnione jeszcze 29 lipca. Część instytucji zapowiedziała tu nawet godziny przedpołudniowe.

Wniosek o wakacje kredytowe można składać na dwa główne sposoby — za pomocą systemów bankowości online albo w placówce banku. Niektóre instytucje oferują też dodatkowe sposoby, jak wysłanie wniosku e-mailem.

Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe?

Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

 • dane osobowe klienta;
 • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
 • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
 • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe

Uwaga: wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Czy bank może odmówić wakacji kredytowych? Nie. Technicznie rzecz biorąc, po wpłynięciu wniosku instytucja ma 21 dni na odpowiedź, ale w praktyce nie ma prawnej możliwości nam odmówić, jeśli złożyliśmy prawidłowo wypełniony wniosek.

Wakacje kredytowe – najlepsze miesiące

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

 • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
 • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych" oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

Eksperci już polecają konkretne, najlepsze miesiące na wakacje kredytowe. W 2022 r. są to raty: sierpniowa, wrześniowa listopadowa i grudniowa. W 2023 r. także są idealne momenty na wybranie wakacji od rat.

Wakacje kredytowe – lista banków

Na koniec poradnika prezentujemy zbiór tekstów z informacjami dotyczącymi poszczególnych banków. Znajdziecie tam dokładnie informacje takie jak datę rozpoczęcia wakacji kredytowych, terminy składania wniosków czy sposoby złożenia dokumentów.