Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Z najnowszego badania wykonanego na zlecenie GI Group wynika, że emigrację rozważa coraz więcej Polaków. W ciągu najbliższego roku kraj planuje opuścić 18 proc. uczestników badania, czyli prawie co piąty. Jak podaje Radio ZET, w minionym roku chęć emigracji deklarowało niewiele ponad 16 proc. ankietowanych.
W porównaniu do zeszłorocznego badania wzrósł odsetek osób niezdecydowanych — w 2021 r. tylko 2,7 proc. respondentów nie wiedziało, czy zostać w Polsce, czy wyjechać za pracą do innego kraju. Teraz przed takim dylematem stoi aż 14,6 proc. respondentów.
Wyniki badania wskazują, że coraz mniej osób chce zostać w Polsce. W ubiegłym roku takie plany miało 81,2 proc. osób. W tym roku ten odsetek spadł do 67,5 proc.
Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment, zwróciła uwagę, że Polacy zastanawiają się nad wyjazdem z kraju, mimo że Europa nadal walczy ze skutkami koronakryzysu. Dlaczego w takiej sytuacji coraz więcej rodaków rozważa emigrację?
Jej zdaniem chęć opuszczenia kraju można tłumaczyć "rosnącą inflacją". Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w lipcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 15,5 proc. To taki sam wynik, jak w całym czerwcu 2022 r.
Wesołowska wskazuje, że argumentem przemawiającym za emigracją mogą być również rosnące koszty utrzymania. Poza tym uważa, że w wielu przypadkach ma to związek z "ogólnym poczuciem braku stabilności".
Jej zdaniem, jeśli ankietowani faktycznie zdecydowaliby się na emigrację, to w Polsce pojawi się poważny problem. W czarnym scenariuszu na polskim rynku może zabraknąć rąk do pracy.
Dlaczego? Ponieważ emigrację zarobkową najczęściej rozważają Polacy z grupy wiekowej 25-44 lata. Nad wyjazdem za pracą zastanawia się ponad połowa osób w tym wieku (56 proc.), a największy odsetek z tego grona stanowią Polacy w wieku 25-34 lata (32 proc.).
Co piąty Polak, który myśli nad emigracją, ma wykształcenie wyższe, a co trzeci — wykształcenie średnie lub zawodowe. Do wyjazdu bardziej skłonni są mężczyźni (60 proc.) niż kobiety (40 proc.). Są to przede wszystkim mieszkańcy małych miast i wsi.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się cele podróży zarobkowych Polaków. Jeszcze niedawno ankietowani najczęściej brali pod uwagę wyjazd do Wielkiej Brytanii. Jednak boom emigracyjny do tego państwa, widoczny jeszcze przed kryzysem finansowym, zdecydowanie wyhamował — prawdopodobnie z powodu Brexitu.
Gdzie zatem Polacy chcieliby wyjechać za pracą? Co trzeci ankietowanych chciałby rozpocząć pracę w Niemczech (33 proc.). Polacy nieco rzadziej rozważają wyjazd do Holandii (18 proc.). Wielka Brytania spadła na trzecie miejsce — emigrację to tego państwa rozważa zaledwie 6,4 proc. uczestników badania. Rok temu było to 9,4 proc. Część osób (5,9 proc.) zastanawia się także nad Norwegią, a 7,2 proc. respondentów nie wie, jaki kraj by wybrało.