Drugi stopień alarmowy BRAVO
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek o wprowadzeniu "2 stopnia alarmowego BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej" oraz 3 stopnia alarmowego CHARLIE-CRP.
Zarządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Ma obowiązywać od 6 października do 30 listopada 2022 r. Wpis pojawił się w środę na Twitterze.
– Czy chodzi o Nord Stream? – pyta jeden z internautów. Są też pytania o Baltic Pipe.
Co oznacza drugi stopień alarmowy BRAVO?
RCB na swojej stronie wyjaśnia, czym jest drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Zgodnie z nim policja, Straż Graniczna oraz Żandarmeria Wojskowa są zobowiązane do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Oprócz tego mają przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach, które są zagrożone. Muszą też zapewnić personel, gdyby wystąpiło zdarzenie terrorystyczne.
Czytaj także: Smartfon w walce z zamachowcem? Aplikacje ostrzegą przed atakiem lub... pomogą terrorystom
Czym jest 3 stopień alarmowy CHARLIE-CRP?
Definicję 3 stopnia alarmowego CHARLIE-CRP RCB również zamieściło na swojej stronie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Stopnie alarmowe w Polsce
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podaje, że według ustawy o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 r. stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia oraz odwołuje w drodze zarządzenia premier.
Może to zrobić po zasięgnięciu opinii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Mariusz Kamiński) oraz Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (obecnie płk Bartosz Jarmuszkiewicz).
W sytuacjach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym od razu Prezesa Rady Ministrów.
Stopnie CRP są wprowadzane w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które należą do infrastruktury krytycznej. Stopnie alarmu to:
RCB na Twitterze zamieściło też wpis z podstawowymi informacjami o stopniach alarmowych:
Jak Polska obroni się przed terrorystami?
Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, w Otwocku opracowano dwa innowacyjne urządzenia, które mają zapewnić państwu bezpieczeństwo na wypadek ataku terrorystycznego. W ramach projektu "Akceleratory i Detektory" (AiD) powstał CANIS, czyli rentgen wykorzystywany na przejściach granicznych. dzięki niemu można sprawdzić, czy w samochodzie, kontenerze lub walizce znajdują się niebezpieczne albo toksyczne substancje. Kolejne to SWAN. SWAN jest mobilnym urządzeniem, które służy do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków. W sposób bezinwazyjny wykrywa podwyższoną ilość pierwiastków, które występują w badanych tworzywach.