INNPoland_avatar

Samodzielność finansowa od zaraz. 4 kroki, by zbudować ją w młodym wieku

Natalia Bartnik

07 października 2022, 16:20 · 3 minuty czytania
Młode osoby po wyprowadzce z domu, np. na studia, najczęściej myślą tylko o nowym mieszkaniu, mieście i możliwościach. Zapominają jednak o tym, by zadbać o swoje finanse. Nie chcesz być jedną z osób, które wpadną przez to w problemy? W tym artykule poznasz cztery sposoby na to, jak w młodym wieku osiągnąć samodzielność finansową.


Samodzielność finansowa od zaraz. 4 kroki, by zbudować ją w młodym wieku

Natalia Bartnik
07 października 2022, 16:20 • 1 minuta czytania
Młode osoby po wyprowadzce z domu, np. na studia, najczęściej myślą tylko o nowym mieszkaniu, mieście i możliwościach. Zapominają jednak o tym, by zadbać o swoje finanse. Nie chcesz być jedną z osób, które wpadną przez to w problemy? W tym artykule poznasz cztery sposoby na to, jak w młodym wieku osiągnąć samodzielność finansową.
Jak zbudować niezależność finansową? Fot. Stefan Lorentz/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Określenie domowego budżetu to szybki i bardzo prosty sposób na kontrolowanie swoich wydatków
  • Budowanie samodzielności finansowej powinno zacząć się już w młodym wieku
  • Należy rozważnie wybrać m.in. konto w banku oraz nowe miejsce zamieszkania

Jak stać się samodzielnym finansowo?

Jak podaje Intrum, firma oferująca usługi windykacyjne oraz z zakresu zarządzania wierzytelnościami, młodzi dorośli mają problem z planowaniem budżetu. Tymczasem wcale nie jest to takie trudne. Są cztery proste kroki, które wystarczą, by zbudować samodzielność finansową.

Krok 1. Wybierz, gdzie i z kim zamieszkać

Najpierw należy przeanalizować, co najbardziej się opłaca: akademik, mieszkanie ze znajomymi czy samemu? Duża część domowego budżetu to opłata za lokum. Najtańszy będzie akademik, jednak pierwszeństwo przy przyznawaniu miejsc mają osoby ze złą sytuacją finansową w rodzinie oraz mieszkające daleko od uczelni.

Wynajem mieszkania ze znajomymi, oraz przede wszystkim samemu, będzie o wiele droższy. Bardzo trudno też będzie z niego zrezygnować w sytuacji, gdy ktoś postanowi zmienić studia lub gdy okaże się, że nie stać go już na wynajem. Taką sytuację skomentowała Edyta Stawowa, ekspertka Intrum.

Łatwo przewidzieć, że jeśli już wcześniej mieliśmy problem z opłatami, taka sytuacja szybko może doprowadzić do zadłużenia. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy, przeanalizujmy, czy wszystkie jej warunki są dla nas osiągalne finansowo: tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, na co naprawdę nas stać, także w dłuższej perspektywie albo w razie zmiany decyzji .Edyta Stawowaekspertka Intrum

Krok 2. Wybierz odpowiednie konto w banku

O tym, gdzie założymy konto, nie może decydować przypadek. Banki w Polsce mogą mieć naprawdę korzystne rachunki dla do osób przed 24, 26 czy nawet 30 rokiem życia. Te konta są tańsze niż tradycyjne konta osobiste. Mają też różne udogodnienia, jak np. nowoczesne bankowe aplikacje mobilne czy płatności BLIK-iem.

Czytaj także: Zajęcie bez powiadomienia. Co robić gdy komornik wejdzie na konto?

Dobre przemyślenie tego, który bank wybrać, zaleca Leszek Zięba, ekspert ze Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i mFinansów.

Świadomy wybór pierwszego konta w banku pozwala sporo zaoszczędzić: w przypadku większości kont dla młodych możemy liczyć, że nie będą pobierane opłaty za prowadzenie rachunku płatniczegokarty debetowej, za wypłaty z bankomatów czy wykonanie przelewów.Leszek Ziębaekspert ZFPF, mFinanse

Krok 3. Zbuduj budżet w wersji smart

Organizacja budżetu powinna zacząć się już w pierwszym miesiącu od wyprowadzki. Warto użyć jednej z aplikacji do planowania finansów.

Aplikacje te pozwalają na m.in. na segregowanie i kategoryzowanie swoich wydatków: możemy w nich budować tabele, wykresy i „szufladki”, które w dowolnym momencie w czytelny sposób pokażą nam np., ile w tym miesiącu wydaliśmy na wyjścia na miasto, czy też umożliwią ustawienie alertu, że nadchodzi termin zapłaty rachunku za internet. Edyta Stawowaekspertka Intrum

Krok 4. Zbuduj swoją poduszkę finansową

Aby zbudować sobie poduszkę finansową, należy ustalić konkretną i realną kwotę, jaką możemy miesięcznie odłożyć. Dzięki regularnej analizie wydatków można znaleźć punkty, które pozwolą nieco zaoszczędzić. Niektóre konta bankowe pomagają w odkładaniu drobnych lub większych kwot.

Młodzi ludzie często wpadają w pierwsze zadłużenie, bo nie dysponując oszczędnościami, w pierwszych podbramkowych sytuacjach, sięgają po tzw. szybkie pożyczki, które są zazwyczaj bardzo wysoko oprocentowane.Edyta Stawowaekspertka Intrum

Jak zacząć planowanie domowego budżetu?

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy więcej o tym, jak planować domowy budżet. Budżet jest spisem przychodów i wydatków z danego miesiąca. Określ, jakimi kwotami dysponujesz w danym miesiącu, jakie pojawią się wydatki stałe (rachunki) oraz zmienne (awaria sprzętu domowego).

Do przychodów warto dodać np. stypendia czy premie, a do rachunków stałych te dotyczące czynszu czy mediów. Następnie przeanalizuj kwoty wydawane na żywność, edukację czy zdrowie. Wyciągi z banku są pomocne przy tych działaniach oraz np. przy planowaniu kwoty, jaką chce się wydać na urlop.

Wiele rachunków bankowych automatycznie tworzy tabele z zestawieniem wydatków, które ułatwiają ich analizę.

Czytaj także: https://innpoland.pl/172419,jak-oszczedzac-pieniadze-proste-sposoby-na-odlozenie-duzej-sumy-poradnik