Niższe ceny za energię elektryczną będzie można płacić dzięki ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że już 30 listopada mija termin składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej. Osoby, którym zostanie przyznane takie prawo, będą opłacały rachunek za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh.
Dla kogo niższe ceny energii?
Dokument w terminie nieprzekraczalnym należy złożyć u swojego dostawcy energii. Poniżej zamieszczamy listę z informacją, kto może skorzystać z niższych cen energii:
Jaki dokument złożyć, by mniej płacić za prąd?
Wzór oświadczenia jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Dokument można składać w formie papierowej albo elektronicznej.
Przy formie elektronicznej oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej musi być opatrzone: kwalifikowanym podpisem elektronicznym; lub podpisem zaufanym; lub podpisem osobistym. Dokument musi zostać przesłany dostawcy prądu w pliku za pomocą poczty elektronicznej.
Niższe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
Ustawa z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych wprowadza również możliwość zastosowania ceny za prąd o wysokości 693 zł/MWh. Gwarantowana maksymalna cena za energię elektryczną będzie stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, ale dla zużycia powyżej limitów:
Jednak właściciele gospodarstw domowych nie mają obowiązku składania oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej. Sprzedawca energii elektrycznej samodzielnie dokona rozliczenia odbiorcy z uwzględnieniem ceny, jaką przewiduje dany limit.
Wyjątek stanowią te gospodarstwa domowe, których właściciele będą chcieli skorzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh.
Te osoby muszą złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej oświadczenie. Czas na to mają do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory odpowiednich oświadczeń znajdą u swoich sprzedawców energii.
Elektrownie jądrowe w Polsce
Wicepremier Jacek Sasin zdradził, że elektrownie jądrowe będą w Polsce za 10 lat. I to od razu dwie. List intencyjny w sprawie jednej z nich podpisał koreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power.
– Ta inwestycja wzmocni Polskę energetycznie, bo będzie budowana nie jedna, a dwie elektrownie jądrowe – zapowiedział Jacek Sasin w Polsat News.